Blogerki z Macedonii – moje spotkania

ddavas

W październiku poznałam kilka blogerek z Macedonii. Mimo, że każdą z nich widziałam pierwszy raz, czułam się jak na spotkaniu po latach.

Udało mi się uzyskać trochę informacji na temat blogowania w Macedonii, a konkretnie na temat blogów modowo-urodowych. Nie oczekujcie jednak analizy, wykresów. Moje podróżowanie to spotkania z ludźmi i o tych ludziach chcę Wam opowiedzieć.

Oto dowód, że się z blogerkami spotkałam:

kolaaaz

Trudno scharakteryzować blogowanie w danym kraju, przebywając w tym kraju tydzień. To już wiem.  Zwłaszcza, jeśli łączę spotkania z blogerami z eksplorowaniem miejsc, smaków i wycieczkami z Macedończykami, a żeby zgrać dogodne terminy spotkania to też trzeba się nagimnastykować.

Czuję duży niedosyt, bo nie zdążyłam się ze wszystkimi spotkać z którymi chciałam i porozmawiać tak długo jak chciałam. Od przyszłego roku zwiększam długość wyjazdów.

Wyszukanie blogerów było trudniejsze, niż na Malcie

Większość pisze po macedońsku i mimo, że z cyrylicą miałam kontakt przez kilka lat, macedońskiego nie znam.

Ania z The Family Without the Borders poleciła mi Blogirame.mk Jest to katalog blogów z Macedonii. Zerknijcie.

Zerknęliście? To teraz sobie wyobraźcie co pomyślałam: „No nie… Jak ja znajdę ciekawe blogi wśród tych obcych dla mnie słów”.

Ale oczywiście coś mi się tam zawsze poszczęści, poszperałam, poszperałam i tak trafiłam do Aleksandry, a następnie Azize, Iliny, a potem na fashion event i kawę z blogerkami.

Co nieco o blogerkach modowych

Jeszcze dwa lata temu blogów modowych w Macedonii było ok 3-4 (!), dziś jest ich ponad 20. Coraz więcej osób wybiera blogowanie jako sposób ekspresji, choć cały czas bloguje się w doskoku, w przypływie wolnego czasu, traktując jako hobby.

Prężnie działa grupa na Facebooku Macedonian Fashion Bloggers. Dziewczyny promują nowe blogi, siebie nawzajem, publikują linki do ciekawych notek, wspierają się w tworzeniu sesji zdjęciowych na bloga, tworzą coraz bardziej prężnie działającą społeczność.

Jeśli to czytają założycielki tej strony, niech pamiętają: obiecałyście, że zorganizujecie spotkanie blogerek modowych w szerszym niż zazwyczaj gronie. Czekam na info kiedy będzie. W grupie łatwiej przyciągnąć uwagę i powiedzieć: „patrzcie ile mamy ciekawych blogów w Macedonii”.

Dziewczyny mówią, że problemem większości blogerek jest to, że nie posiadają dobrego sprzętu fotograficznego, czy osób, które mogłyby im robić zdjęcia na bloga. W przypadku mody, kulinariów to mega ważne. Może zatem warsztaty foto z jakimś fotografem na takim większym spotkaniu?

Blogowanie w Macedonii jest jeszcze wolne od współpracy z markami, blogowych konferencji. Potencjał blogerów dostrzegli natomiast młodzi macedońscy projektanci. Przekazują ubrania na potrzeby sesji zdjęciowych, a także zapraszają blogerki, by były modelkami na ich pokazach (nawet na jednym takim pokazie byłam. Nie, nie modelką).

Ludzie, ludzie, ludzie

Jeśli czytaliście moje poprzednie teksty o Macedonii, wspominałam o tych spotkaniach. Rozmowy o blogowaniu podczas takiego spotkania to tylko mały fragment. Szybko schodzi na tematy kulturalne, obyczajowe, relacje damsko-męskie, kulinaria, muzykę, itp.

Aleksandra

Aeksandravezilka.wordpress.com

Blog o modzie, stylu vintage, poezji, sztuce (bo Aleksandra pisze też wiersze, kręci się w artystycznym światku Skopje).

IMG_9774

al

Spotkałyśmy się kilka godzin po wylądowaniu w Skopje. Byłam nieco przerażona, bo spałam w nocy tylko godzinę, a nie chciałam usnąć na spotkaniu. Jak by to wyglądało.

Nastąpił efekt odwrotny. Aleksandra zabrała mnie do Centrum Kultury, pokazała wystawy prac młodych artystów, zapoznała z artystami, a potem przed Centrum zaczął się koncert i gibając się w rytm muzyki wśród uśmiechniętych Macedończyków nabrałam tyle energii, że jeszcze wieczorem przeszłyśmy pół miasta na piechotę.

I pamiętam jak siedziałyśmy w starej knajpce w dzielnicy tureckiej. Ja opowiadałam o blogowaniu w Polsce, a Aleksandra o blogerach w Macedonii. O tym, że lubi wspierać artystów i ich promocję widzi także we współpracy z blogerami. Uwielbiam taką wymianę wiedzy.

Azize

Rosee96.blogspot.com

Blog o modzie i kosmetykach.

Azize

Dzięki Azize poznałam miasto Struga leżące tuż nad jeziorem Ohryd i to niemal wszystkie jego najpiękniejsze zakamarki. Azize mieszka w Macedonii od urodzenia, ale ma korzenie albańskie. W okolicach Ohrydu mówi się zamiennie po macedońsku i albańsku.

„Wiesz, często dostaję komentarze, dlaczego nie noszę hidżabu (islamskiej chusty zasłaniającej włosy). Ja noszę boga w sercu i nie muszę tym epatować na zewnątrz. To jest mój wybór. Choć czasami przykre jest czytać takie komentarze. W Polsce też blogerzy mają hejterów? No właśnie”.

Azize pochodzi z rodziny fotografów. Ba! Zabrała mnie nawet do zakładu fotograficznego swojego taty. Stąd takie ładne zdjęcia na blogu.

Porozmawiałyśmy o różnicach kulturowych, tradycjach, o relacjach damsko-męskich, relacjach rodzinnych. Bardzo inspirujące, dojrzałe rozmowy, a Azize jest ode mnie….13 lat młodsza.

Ilina

Dragoslavska.com

Blog o modzie, grafice, projektowaniu, jodze, pozytywnym stylu życia.

sdsfs

Z Iliną było ciekawie, bo Ilina też jest ze Strugi. Ale gdy akurat byłam w Strudze, ona była w pracy w Ohrydzie (oddalonym od Strugi około 10 km). Gdy wróciłam do Ohrydu, Ilina pojechała do domu do Strugi. Wymieniłyśmy naście wiadomości na Facebooku, aż w końcu spotkałyśmy się kilkaset km dalej, czyli w Skopje.

Ilina zajmuje się też grafiką, jest współzałożycielem strony na Facebooku Macedonian Fashion Bloggers (o której wspominałam wcześniej). Tryska mega pozytywną energią. Planuje w przyszłym roku przyjazd do Polski, więc już obmyślam do jakich warszawskich miejsc ją zabiorę.

I trafiłam z blogerkami na modowy event

Dziewczyny zaprosiły mnie na event, w którym macedońska projektantka Lili Kandinska prezentowała swoje ubrania na blogerkach.

Rozmawiajając z Lili okazało się, że w Macedonii nie ma sklepów internetowych typu Shwrm, czy Pakamera, gdzie młodzi artyści mogą eksponować i sprzedawać swoje prace. Projektantka (w odróżnieniu od macedońskich firm) dostrzega w blogerach potencjał. I to się chwali:)

dziewczyny na fashion

IMG_0162

fashevent

Wcieliłam się trochę w rolę fotografa. Skacząc z aparatem wśród fotografów z macedońskich gazet i portali.

Oto kto pozował:

Aleksandra – Aeksandravezilka.wordpress.com

Ilina – Dragoslavska.com

Meri – makedonskimodelblog.com

Iva i Sandra – Skopjecasual.mk

I kawa z blogerkami

Po evencie skoczyłyśmy na kawę. Był to mój przedostatni dzień w Skopje.

Poopowiadałam dziewczynom o blogowaniu w Polsce, konferencjach, spotkaniach, warsztatach, ciekawych blogowych projektach. Mam nadzieję, że je trochę zainspirowałam do działania.

A teraz oglądajcie i zaglądajcie na ich blogi.

Meri Popovska – makedonskimodelblog.com

MeriPopovska

Simona Taseva – Sim’s Blog

Simona Taseva

Marija Stojkovska – fabulousfreedom.blogspot.com

marija

Ilina Dragoslavska.com

Ilina

Aleksandra Aeksandravezilka.wordpress.com i Simona Sim’s World

girls

Na spotkaniu z dziewczynami spisałam sobie kilka. słów przydatnych dziewczynom. Zerknijcie. Po lewej słowa macedońskie, a po prawej znaczenia polskie.

  • Karmin to szminka
  • Szminka to make up
  • Pudra to puder
  • Usta to usta

Ciekawe jest, że język polski i macedoński mają wiele wspólnych wyrazów lub takich, których znaczenia są totalnie różne.

Ech. Miło jest wrócić wspomnieniami do spotkań. Jeszcze milej będzie wrócić do Macedonii. Bo przecież muszę spotkać się z blogerkami kulinarnymi, porozmawiać (wreszcie) z Jovanem – założycielem Blogirame.mk, spotkać jakiegoś blogującego faceta i odwiedzić znajome blogerki. Powodów mam kilka. To do wiosny?:)

This post is available in: English