Jak zostać stewardessą?

IMG_8395

Za każdym razem, gdy siedzę w samolocie z podziwem obserwuję stewardessy, które wciąż się uśmiechają. Minuty przed startem – uśmiech, start – uśmiech, podawanie poczęstunku – uśmiech, mijanie pasażerów – uśmiech. 

Cały lot na obcasach, wciąż obecne na każde skinienie pasażerów.

Nie wytrzymałam i zapytałam któregoś dnia załogę LOT-u: „Jak panie to robią, że wciąż się uśmiechają? Są jakieś triki na to, wspomagacze może?”

„Po tylu latach w zawodzie uśmiech automatycznie pojawia się po wejściu na pokład. Poza tym my naprawdę lubimy swoją pracę” – usłyszałam.

Postanowiłam kontynuować dyskusję, związaną z tym zawodem. I oto specjalnie dla Was załoga LOT-u opowiada jak zostać stewardessą lub stewardem.

Jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce zostać stewardessą?

Dorota: Jeśli miałabym wymienić najważniejszą cechę, a pragnę wspomnieć, że wszystkie są tak samo ważne, to powiedziałabym o opanowaniu. Nie mówię tu o sytuacji zagrożenia bo jest oczywiste ale o sytuacjach codziennych. Kontakt z pasażerami, obsługą czy innymi załogantami. Przy braku opanowania bardzo łatwo o konflikt. Od tego zaczyna się cała reakcja łańcuchowa więc należy tego unikać. 

Inne ważne cechy to przede wszystkim otwartość, łatwość nawiązywania kontaktu, życzliwość i optymizm.

Ciężko złożyć w całość ten zbiór cech, ale nazwałabym go po prostu pozytywną energią!

Tomek: Personel lotniczy powinna cechować zawsze wysoko kultura osobista, otwartość oraz empatia. Trzeba pamiętać ze jest to jednak ciężka praca polegająca na obsłudze pasażerów w rożnych warunkach, zapewnienie im bezpieczeństwa- przede wszystkim, dlatego trzeba być również niezwykle opanowanym.

Lata się o różnych porach dnia, do rożnych krajów, z różnymi narodowościami i ich zwyczajami. Tutaj nie może być mowy o niedociągnięciach- zakładając mundur trzeba zostawić problemy prywatne nawet jeśli takie są i przez kilka kilkanaście godzin skupić się tylko i wyłącznie na pracy.

Bo pokład to taki rodzaj sceny – załoga jest nieustannie obserwowana przez pasażerów, a każdy wyraz twarzy jest przez nich interpretowany. To szczególnie ważne w sytuacjach niestandardowych- zachowanie spokoju i profesjonalnej postawy.

Jakie są warunki przystąpienia do egzaminu/kursu/szkolenia?

Dorota: Pierwszy krok należy do nas – jest to złożenie swojego CV. Linie lotnicze zazwyczaj ogłaszają rekrutacje i podają adres, na który należy składać swoje aplikacje.

Następnie czekamy na telefon z zaproszeniem na kilkuetapowy proces rekrutacji. Tam czeka nas rozmowa indywidualna, praca w grupach i test językowy.

Po dokładnej weryfikacji czekamy na werdykt. Czasami trzeba czekać miesiącami i nie należy się załamywać. Zapotrzebowanie firmy zmienia się wraz z porami roku.

Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi zostajemy zaproszeni na szkolenie, które trwa około miesiąca. Egzamin czeka nas jak ukończymy pomyślenie cały kurs.

Jak wygląda egzamin?

Tomek: Egzaminów jest wiele – w czasie miesięcznego kursu teoretycznego jest od kilku do kilkunastu zaliczeń: egzamin na symulatorze lotów (imitacje sytuacji awaryjnych jakie mogą zdarzyć się w samolocie jak pożary, dekompresja, ewakuacja) testy zdrowotne i na sam koniec lot zaliczeniowy „na linii” pod okiem instruktora. Dopiero od tego momentu można latać samodzielnie na określonych pozycjach w samolocie

Kto prowadzi taki egzamin?

Tomek: Egzamin przeprowadza linia lotnicza wg standardów określonych przez nadzór lotniczy, w polskim przypadku przez ULC.

Jeśli stewardessa/steward zda egzamin to są jakieś szkolenia wprowadzające do latania?

Dorota: Po zdaniu egzaminu czekają nas dwa loty  – wprowadzający i dopuszczeniowy.

Podczas tych lotów także są zadawane pytania i jesteśmy poddani obserwacji naszych instruktorów, którzy przeprowadzają te loty dla nas. Po dopuszczeniu do pełnienia obowiązków możemy już wchodzić na pokład. 

Czy to stewardessa wybiera w jakiej firmie będzie latać już od momentu egzaminu, czy to jest ogólnoświatowa licencja i można zmieniać linie?

Dorota: Pokusiłabym się o stwierdzenie, że to linia lotnicza najpierw wybiera stewardesę.

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów otrzymujemy od linii lotniczej certyfikat CCA (Cabin Crew Attestation), który uprawnia nas do wykonywania zawodu w Europie na poszczególnych typach samolotów.

Na Bliskim Wschodzie i w innych częściach naszego globu sytuacja wygląda nieco inaczej. Dla przykładu w ZEA dostajemy kilkuletnią licencję na dany typ samolotu, która jest ważna tylko w krajach Zatoki Perskiej.

Tomek: Jeśli się zrobi uprawnienia na dany typ samolotu oraz zda egzamin w LOT to u nas można  podjąć pracę. Posiadanie uprawnień faktycznie ułatwia znalezienie pracy przy samolotach na które posiada się już stosowne uprawnienia. Jednak To nie przeważa nigdy o dostaniu się na dane stanowisko.

Dziękuję Wam za rozmowę.

A to ja z załogą LOT. Uwielbiam ich.

A to ja z załogą LOT. Niczym zdjęcie rodzinne :)

Konkurs

A teraz pytanie do Was: Jak sądzicie, ile stewardów i stewardess pracuje w LOT? Chodzi o jedną liczbę ogółem.

Siedem osób, które w komentarzu podadzą liczbę najbliższą prawdzie otrzyma kupon ze zniżką 15% na bilety lotnicze LOT do wykorzystania do 15 grudnia 2015 roku oraz dodatkowy upominek od LOT. Jeśli będzie 10 osób, które trafią 100% to liczy się kolejność odpowiedzi. Na odpowiedzi macie czas do 7 października.

This post is available in: English