Blogi o ogrodach – niech rozkwitają nie tylko balkony

Fotor0330155726

Jeśli chcecie mieć swoje mobilne biuro na pięknym balkonie, sielankowy ogródek lub zielnik w kuchni, dziś linki do blogów, które Wam w tym pomogą.

Patrzę na mój balkon i widzę na nim kwiaty, wychylające się z doniczek zawieszonych na balustradzie, zielone iglaki w donicach na podłodze, stolik, krzesła, aromatyczną kawę, a wieczorem tlącą się latarenkę. Wychylam się i po obu stronach widzę klimatyczne knajpki. Mam wrażenie jak bym była ich częścią. Na swoim balkonie czuję się jednak jeszcze lepiej.

OK. To jest wizja. Nie wiem jak ją zrealizować, bo nigdy kwiatów balkonowych nie sadziłam, mimo, że w domu rodzinnym balkon zawsze był pięknie ukwiecony. Mam cel i go zrealizuję. Pewnie, że poproszę mamę o pomoc, ma rękę do kwiatów. Ja zawsze zapominam podlewać.

W poszukiwaniu inspiracji i warsztatu przeglądam też blogi i nawet moja mama stała się czytelniczką niektórych z nich. Znajdziecie w nich ogrodowe porady, inspiracje, zdjęcia. Zawsze możecie porozmawiać z autorem w komentarzach, poprosić o wskazówkę.

Są wynikiem doświadczenia i pasji. I bez wątpienia – Ci blogerzy mają dobrą rękę do roślin.

 • Słoneczny balkon – czyli „miejskie ogrodnictwo balkonowe”, jak pisze o blogu autorka. Jeśli chcecie mieć piękny balkon, bez wątpienia znajdziecie tu porady jak to zrobić, co i kiedy sadzić i jak o to dbać.
 • Ogrodnik Tomek – to Tomek przygotował piękną choinkę na Blogowigilię. Tomek ma zespół osób, które projektują i wykonują piękne ogrody. Na blogu znajdziecie informacje o poszczególnych roślinach, ogrodnicze porady, inspiracje.
 • The Garden – sporo ogrodniczych porad i zdjęć. Blog prowadzi Kasia Bellingham, która przez kilka lat projektowała i pielęgnowała ogrody w Anglii i Irlandii, a dziś na Kaszubach prowadzi swój własny, 7 hektarowy.
 • Moczarowy ogród – blogowa opowieść o przywracaniu do życia historycznego, moczarowego ogrodu, należącego do kompleksu dworskiego z XVIII wieku.
 • Sielski dom i ogród – oprócz ogrodniczych porad i zdjęć można poczytać o rękodziele, podpatrzeć sielskie życie na wsi.
 • Wirtualny ogród – sporo porad, zdjęć, opisy jak wykonywać ogrodowe czynności krok po kroku. Autorka jest architektem ogrodów.
 • Barwy ogrodu – Magda, autorka prowadzi ogródek pod Warszawą, jest biologiem zafascynowanym ogrodnictwem.
 • Nastrojowy ogród – podobno jeden z pierwszych blogów ogrodniczych. Zawiera wiele zdjęć ogrodów w Polsce i na świecie, porad dotyczących ich projektowania i pielęgnowania.

Jeśli swoje ogrodnicze umiejętności chcecie skupić na zielniku, oto blogowe-kompendium o ziołach.

 • Ziołowy zakątek – Klaudyna, oprócz porad ogrodniczych i pięknych zdjęć, pokazuje jak samemu wykorzystywać dary natury i przygotowywać z nich lekarstwa, kosmetyki naturalne, zdrowe jedzenie. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziecie tu mnóstwo informacji o ziołach.
 • Herbiness – duża dawka wiedzy o ziołach. O tym jak i gdzie je zbierać, uprawiać, jak nimi leczyć, jak je wykorzystywać w kuchni i kosmetyce.

Kto z Was w tym roku przygotowuje swój ogród, balkon?

Jeśli Wy macie swoje ulubione blogi o ogrodach, podzielcie się.

This post is available in: English
 • Magda Motrenko

  Dzięki za ten wpis! Lecę na Słoneczny Balkon skonfrontować naszą wizję uprawy pomidorów ze specjalistą :)

  • http://travelaroundblogs.com ilona

   Będziesz hodować pomidory na balkonie??

   • Magda Motrenko

    Dokładnie tak! Na razie próbujemy swoich sił w wyhodowaniu roślin z nasion, a jak się nie powiedzie, to kupimy sadzonki. Kolega w zeszłym roku wrzucał zdjęcia swoich pomidorów i trochę pozazdrościłam ;) A mamy bardzo nasłoneczniony balkon, tak że latem prawie się nie da wytrzymać z gorąca. To podobno pomidorom dobrze robi. Sprawdzimy :)

    • http://gdziewyjechac.pl/ Marcin Nowak

     mam to samo. Ma to swój plus wieczorem późnym. ale minus tuż przed zachodem. jest piekarnik

     • Magda Motrenko

      No właśnie! Dlatego teraz, gdy jeszcze nie jest aż tak gorąco, z przyjemnością cieszymy się naszym balkonem, na którym spokojnie w ciągu dnia możemy się opalać i jest bardzo przyjemnie :) Na dole ludzie w kurtkach, a my krótki rękaw :)

 • http://mlodypedagog.blogspot.com/ młody pedagog

  Bardzo chciałabym mieć własne zioła w ogrodzie, nawet wiem już jakie posadzę. Ale to kiedyś, w przyszłości, bo na razie mam za dużo innej pracy ogrodowej. Za to jestem bardzo ciekawa z jakich blogowych porad Ty skorzystasz i jaki będzie efekt końcowy. Pochwalisz się?

  • http://travelaroundblogs.com ilona

   Ja mam ochotę na iglaki na podłodze i coś niewymagającego na balustradzie. Zioła w ogrodzie są super. Moja mama co roku sieje swój ogródek ziołowy. Mega sprawa, ładnie wygląda, pachnie i do tego świeże zioła zawsze.

 • Tomasz Dominik Kok

  Oczywiście większość znałem. Szczególnie polecam Słoneczny balkon.

 • Barbara Chronowska

  ooo jak miło :) dzięki za polecenie Słonecznego i pędzę oglądać resztę :)

 • http://gdziewyjechac.pl/ Marcin Nowak

  Jedna z fajniejszych nisz blogowych, jakie mam przyjemność czytać. A może już nie nisz? :)
  Dwa razy mi nie wyszło z balkonem. Ale w tym roku wszystko przeżyje. do 3 razy sztuka :)

  • http://travelaroundblogs.com ilona

   A co planujesz na balkonie?

   • http://gdziewyjechac.pl/ Marcin Nowak

    Dwa bluszcze już zaskoczyły i się pną. Za chwilę wysieję coś pod zapachy, ale wytrzymałego. Generalnie chce się w połowie „odgrodzić” zielonym murkiem

 • http://lifemanagerka.pl/ Agnieszka

  Ja mam jedną uwagę odnośnie blogów ogrodniczych – znalezienie kontaktu do autora na większości z nich graniczy z cudem, bo często tego kontaktu w ogóle nie ma. Nie wiem czy to przeoczenie czy celowy zabieg, ale dla osoby poszukującej blogów do współpracy jest to ciut irytujące ;). Piszę to tutaj bo może przypadkiem któryś z autorów blogów ogrodniczych to przeczyta i postanowi jednak kontakt w widocznym miejscu dodać ;).