Profil w HASH|FM – „no nie wiem”

unnamed

Nie chciałam startować w wyścigu o najlepsze statystyki, dać się zapakować w kategorię i zdyszana biec do celu. Biec, bo przecież głupio być w tyle, gdy patrzą trybuny. Na Hash.fm rejestrowałam się z ciekawością, ale i dystansem.

Co to jest HASH?

HASH|FM to marketingowy panel badawczy blogerów, youtuberów oraz pozostałych twórców internetowych określanych wspólnym mianem internetowych liderów opinii.

HASH|FM to serwis zbudowany z myślą o internetowych liderach opinii w celu promowania ich działalności wśród reklamodawców, mediów i innych partnerów zainteresowanych współpracą z nimi.

Długo nie uzupełniałam profilu

W tym czasie blog nieco zakurzył się. Z wyboru, bo obmyślałam kierunki jego dalszego prowadzenia. Pewnie też dlatego nie wchodzilam na Hasha, „bo skoro nie piszę na blogu, to po co mi statsy”.

Dopiero potem dowiedziałam się, że profil na Hashu zbiera dane nie tylko z bloga, ale także ze strony na Facebooku, profilu na Facebooku, z Instagrama, Twittera.

Przekonujące. W końcu bloger, digital influencer to nie tylo blog, ale szereg miejsc, w których działa, pisze, nawiązuje interakcję z ludźmi.

Nastąpiła zmiana

Pewnego wieczoru, gdy Ewa kolejny raz zapytała mnie: „uzupełniłaś profil?”, przysiadłam i zrobiłam to. Dobrałam odpowiednią kategorię, dodałam linki do profilów na Instagramie, Facebooku, Twitterze. Opisałam co robię w sieci, w jakich projektach brałam udział (komercyjnych i niekomercyjnych).

Wow. Uzupełnienie profilu nie boli!

Zrzut ekranu 2014-07-10 o 16.21.40

„Hm, całkiem nieźle to wygląda” – pomyślałam, patrząc na hashową wizytówkę.

I stało się coś, czego zupełnie się nie spodziewałam. Zachciało mi się ponownie pisać!

Przerwałam ciszę na blogu, zaczęłam częściej publikować treści na Facebooku, regularnie codziennie na Instagramie. Zmieniłam kategorię bardziej odpowiadającą mojej działalności internetowej.

#dziękujęhashuzamotywację

Codziennie robiłam screeny, by sprawdzić jak z dnia na dzień statystyki rosną. Rzeczywiście rosły.  Co najważniejsze – nie poczułam się jak na torze wyścigowym.

W Hashu bowiem nie do końca chodzi o to, by być na pierwszym miejscu. Hash motywuje, by tworzyć atrakcyjne treści, które wywołują zaangażowanie czytelników – motywują do lajkowania, komentowania, szerowania. Wtedy wzrasta nasz #hashengage. Sensownie.

1623655_10154390665800595_3523752582806466290_n

Pytam HASHa

Lubię pytać i dociekać, zatem i Hash nie mógł mi umknąć. Konrad i Ewa odpowiadali cierpliwie:

Dlaczego w Hash.fm twórcy przypisani są do kategorii tematycznych?

Spodziewają się tego przedstawiciele firm poszukujący w Hash.fm internetowych liderów opinii do swoich projektów. Kategorie tematyczne są standardowym pojęciem w świecie reklamy. Od zawsze tak porządkowano świat mediów – mówimy przecież o telewizji dla dzieci, serwisie o grach i miesięczniku dla kobiet.

Jak działa dodawanie i edycja kategorii?

Każdy z twórców internetowych może w Hash.fm wybrać sobie od jednej do trzech kategorii tematycznych. Przy czym zawsze jedna z nich zostanie oznaczona w systemie jako główna. Jeżeli użytkownik wybierze tylko jedną, stanie się ona główną automatycznie. W przypadku wyboru dwóch lub trzech, ustawienie głównej zależy od użytkownika.

Czym różni się kategoria główna od dodatkowej?

Kategoria główna to podstawowy obszar tematyczny, w którym aktywny jest twórca internetowy. W tej kategorii porównywany będzie z innymi liderami opinii w podstawowych rankingach. Wybór kategorii drugiej i trzeciej jest równie istotny ze względu na fakt, że firmy poszukujące partnerów do swoich akcji mają możliwość przeszukiwania bazy Hash.fm także po nich. Warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się, gdzie chcemy być odnajdowani w Hash.fm przez domy mediowe, agencje reklamowe i samych reklamodawców.

Co się dzieje jeżeli nie dodałam kategorii?

Oczywiście możliwe jest niewybranie żadnej kategorii, ale ma to wpływ na brak widoczności w wyszukiwaniach, które generować będą marketerzy. A oni, jak już wspominaliśmy, najczęściej będą rozpoczynali analizę od wyboru kategorii tematycznych.

Ile jest kategorii, jak są podzielone i dlaczego tak, a nie inaczej?

W tej chwili użytkownicy Hash.fm mają do dyspozycji ponad sześćdziesiąt kategorii tematycznych, ale lista ta nie jest zamknięta. Tworząc system kategorii tematycznych w Hash.fm, staraliśmy się, aby z jednej strony najdokładniej, jak to możliwe, odzwierciedlał on rzeczywistość, którą opisuje, a z drugiej – był na tyle prosty, aby korzystanie z niego nie stało się uciążliwe zarówno dla twórców internetowych, jak i partnerów biznesowych.

Co zrobić jeżeli nie ma „mojej” kategorii?

Nie znalazłeś tej, która opisuje Twoją aktywność w internecie? Śmiało napisz do nas w tej sprawie. Jeżeli uznamy, że dodanie jej jest uzasadnione biznesowo, zrobimy to.  Piszcie do nas na: kontakt@hash.fm, na naszym Facebooku lub Twitterze @gohash. Słuchając Waszych porad, zdecydowaliśmy się na utworzenie w ostatnim czasie nowych kategorii, w tym m.in.: “Ekologia”, “Design” i “Motywacja i rozwój”, podkategoria “Non-profit” i “Zmagania” w kategorii “Społeczeństwo”.

Jeśli zmienię w danym dniu kategorię – jak szybko statystyki na moim profilu dopasują się do danej kategorii?

Pozycje w rankingu zmienią się automatycznie. Najlepiej sprawdzić je po raz kolejny następnego dnia rano, by mieć pewność, że opisują one stan faktyczny całego rankingu.

Rozumiem, że w jednej kategorii mogę być na pierwszym miejscu, a w innej na sześćdziesiątym – więc czy lepiej celować w taką, w której jestem najwyżej, czy nie ma to znaczenia?

Wybierz kategorię główną, która najlepiej opisuje Twój potencjał reklamowy :) Pozycje w rankingach są ważne, ale nie najważniejsze. Powinno zależeć Ci raczej na tym,  by reklamodawca widział Cię wśrod osób zajmujących się konkretnym tematem, a nie wśród liderów kategorii, w której nie jesteś ekspertem.

Co warto zrobić, by profil w HASH|FM był atrakcyjny dla biznesu?

  1. Wybierz kategorie, które opisują Twoją działalność w sieci.
  2. Ustaw jako kategorię główną tę kategorię, w której zauważasz swój największy potencjał na współpracę komercyjną bądź niekomercyjną.
  3. Podłącz swoje konto na Facebooku, Instagramie, Twitterze i Youtubie.
  4. Napisz kilka słów o sobie i swojej twórczości – opowiedz, dlaczego jesteś wyjątkowy.
  5. Wybierz formy współpracy komercyjnej i niekomercyjnej, na które jesteś otwarty.
  6. Opublikuj link do swojego profilu w Hashu w sieci – w miejscach, w których opisujesz siebie czyli np. zakładce “Kontakt” lub “Współpraca” na blogu, zakładkach “Informacje” na Youtubowym kanale i fanpage’u. 

1185358_286832421441349_1717095148_n

„No nie wiem…”

Pamiętajcie, że Hash robi bardzo dobrą rzecz – pokazuje jakie rzeczywiste znaczenie mają blogerzy, digital influencerzy, jaki zasięg może mieć ich głos. 

Warto uzupełnić profil (nie mówiąc już o założeniu) i dołożyć cegiełkę do zmiany myślenia o internetowych twórcach. Nic nas to nie kosztuje.

Zrobicie oczywiście jak uważacie.

This post is available in: English