Najstarsze blogowe wspomnienia – co pamiętacie?

iStock_000015286795_ExtraSmall
Pamiętacie swoje najstarsze wspomnienie związane z blogami, blogowaniem, swój pierwszy kontakt z blogosferą? To kiedy pierwszy raz przeczytaliście o blogach, dowiedzieliście się, że coś takiego jest?
Jestem ciekawa jak daleko i gdzie sięga Wasza pamięć.
Ja pamiętam kilka takich punktów – zerknijcie, może okaże się, że w którymś z nich się spotkaliśmy?

Narodziny blogów szafiarskich na forum gazeta.pl

Był rok 2007, na forum gazeta.pl w dziale Moda narodził się wątek „Co macie na sobie – wklejamy fotki”, który zapoczątkował cykl tych wątków (było ich z kilkadziesiąt). Dziewczyny wklejały zdjęcia swoich ubiorów i dyskutowały o nich, pytały o radę w czym wyglądają lepiej, a także chwaliły się najnowszymi zdobyczami z lumpeksów.
Mimo, że sama nie wklejałam tam zdjęć, bardzo wciągnęło mnie obserwowanie nowych „outfitów” – nawet jeśli nie były do końca trafione.
Dziewczynom tak spodobało się robienie i wklejanie zdjęć swoich strojów, że zaczęły zakładać blogi, oparte na tym koncepcie i linkować do nich na forum.
Pamiętam jak aktywna użytkowniczka forum, „magdaksp”, wkleiła po raz pierwszy link do swojego bloga. Pamiętam ten blog ze względu na oryginalny styl i włosy Magdy. Magda to Baglady. Znacie?:)
Mniej więcej w tym samym czasie powstał także blog „Szafa sztywniary.”
Oto kilka pierwszych wątków z forum z tamtego okresu:

Blogerka w telewizji

2006 lub 2007. W pewnym śniadaniowym programie telewizyjnym zobaczyłam wywiad z blogerką Blond-Bond. Była tam, bo zdobyła nagrodę główną w konkursie Blog Roku 2006. Prowadzący byli rozemocjonowani, bo w końcu blogerka, ktoś z internetu, taka nagroda, gala, itp. Wtedy dowiedziałam się co to Blog Roku i zrozumiałam, że blogi mają siłę.

Pierwszy doktorat o blogach

Doktorat napisał Jan Zając, a tytuł brzmiał: „Przestrzeń społeczna blogosfery: Znaczenie pozycji w sieci i reakcji otoczenia dla blogowania” (dokładnego tytułu oczywiście nie pamiętałam, wyszukałam teraz w sieci).
Pamiętam za to burzliwe artykuły o nim na portalach internetowych i blogach. Podkreślanie tego, że był oparty tylko o badania na bloxie (kiedyś blox bardzo prężnie działał). Doktorat – na postawie kilku wybiórczych fragmentów – skrytykował Antyweb, info o nim pojawiło się na starym blogu Pawła Lipca, portalach branżowych.
A teraz tyle powstaje doktoratów i magisterek o blogach…

Mój blog firmowy i straszne odkrycia

29 listopada 2007 sama założyłam bloga. Nie swojego, a dla firmy z branży fitness, z którą współpracowałam. Wtedy też testowałam jak pisać, by ktoś czytał i widział po drugiej stronie człowieka, a nie instytucję. Czytałam też inne blogi firmowe, których wtedy było bardzo, bardzo mało.
Z racji profilu bloga (fitness), byłam na bieżąco z blogami piszącymi o zdrowiu, odchudzaniu, fitnessie.   Dziewczyny motywowały się do odchudzania, tworzyły zgraną społeczność, zaglądały na mojego bloga.
Ta społeczność jednak miała też swoją czarną stronę, którą odkryłam. Blogowy ruch „ana”. Wiecie co to jest? To blogi dziewczyn, które chcą być anorektyczkami i dzielą się radami jak przeżyć nie jedząc.  Większość z tych blogów miała ciemną grafikę, jak by pisały z ukrycia. Przerażające było to, że część z tych blogów to były blogi dziewczyn, które umarły z powodu anoreksji. Nie odstraszało to jednak innych, a co więcej – motywowało. Ostatnio sprawdziłam – blogi „ana” nadal prężnie działają.

Pierwsza kampania marketingowa z blogerami

2009 rok przeprowadziłam pierwszą kampanię z blogerami dla marki. Start był niezły, bo współpracowałam z kilkudziesięcioma blogerami. Pisałam z nimi artykuły o marzeniach. Może ktoś pamięta?:)
Ja pamiętam, że pisałam wtedy z Małgosią z bloga Gosi Pragnienia. Pewnego dnia, poprosiłam ją o podesłanie tekstu do artykułu. W odpowiedzi dostałam „tak pamiętam, ale podeślę za parę dni, bo właśnie jadę do szpitala rodzić”.
W tym roku w marcu jej córka Kinia skończy 4 lata. Patrząc na nią widzę jak długo „robię w blogowej branży”.
Kolejne lata to już coraz więcej kampanii z blogerami, poznawanie blogerów w offline, pierwsze blogowe przyjaźnie, założenie BlogoStrefa.com – i wtedy już blogowa jazda na maksa (spotkania, pisanie, wywiady i poznawanie super ludzi).
Tamte jednak punkty najbardziej utkwiły mi w pamięci, jako pierwsze doświadczenia z blogami.
A gdzie Wasza pamięć sięga? Jestem bardzo ciekawa, kiedy pierwszy raz zetknęliście się z blogami, w jakich okolicznościach, jakie blogowe sytuacje, odkrycia utkwiły Wam w pamięci?
 
Powspominajmy :)
This post is available in: English
 • http://www.blogger.com/profile/15416797750439157308 Mama Ka

  Pierwsze blogi, na które zaglądałam (od 2004 roku!) to:
  http://antosiowa-karuzela.blog.onet.pl
  http://sadosia.blog.onet.pl
  – i wspomniana przez Ciebie http://blond-bond.blog.onet.pl

  • http://www.blogger.com/profile/08097531239927666627 annamaria

   ale ten świat mały, również czytałam bloga http://sadosia.blog.onet.pl/, zanim Melania przyszła na świat i krótko po jej narodzeniu, chętnie zaglądałam też na http://wawrzyniecprusky.blog.onet.pl/, a mniej więcej w 2005 roku sama również zaczęłam pisać swojego pierwszego bloga, ale był to jak na nastolatkę przystało pamiętnik o którym prawie nikt nie wiedział

 • http://www.blogger.com/profile/08203674843197096934 Łukasz Wójcik

  Znajomi piszący na blog.pl i mylog.pl gdzieś w 2004-2005 r. Gdzieś w 2005 r. sam zacząłem pisać, po drodze odkryłem Pawła Tkaczyka, Mediafuna, RAFiego, serwis 10przykazan.com i wiele blogów znajomych, którzy do dnia dzisiejszego zdążyli porzucić pisanie (a szkoda). Pamiętam też jeden numer „Metro” napisany w całości przez blogerów – a ponieważ nie mieszkałem jeszcze w mieście, gdzie był on dostarczany, musiałem go zdobywać przez znajomych.

  8 lat minęło jak jeden dzień. ;)

  • http://www.blogger.com/profile/02294557651805612092 Htsz

   a w 2006 przybyłeś na forum :D

   ja przygodę zacząłem ponad 10 lat temu, wtedy dominowały pamiętniczki, sam od takiego zaczynałem, nawet jest jeszcze online, ale ukryłem posty ;P

  • http://www.blogger.com/profile/14881753652153235973 ilona patro

   O wow, to forum blogowe tak długo istnieje?
   Nie wiem czemu tak późno odkryłam…

  • http://cloudsmaker.com/ Lan Pham

   Tenbit.pl, 2002r – jako dziecko z podstawówki ;) Blog.pl nie był jeszcze tak bardzo wówczas znany. Pisałam później na mylog.pl, mblog.pl (gdzie zostałam modem/community manager próbując to dzisiaj nazywać :D), aż w 2006 skończyłam na hostowanym wordpressie i weszłam do świata powaznego blogowania. Wśród tych poważniejszych, pierwszych blogów jakie zaczełam czytać były blogi Pawła Lipca, wyżej komentującego Łukasza Wojcika aka LukeMica (dobrze pamiętam?:D) czy riddle’a ;)

   Z forum Htsz’a też miałam epizody małe wtedy kiedy Łukaasz, ale to raczej na wyrywkowo ;)

   Od tamtej pory jestem na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w blogosferze chociaż mam przerwę w blogowaniu.

   Czujecie się staro? :D

  • http://www.blogger.com/profile/08203674843197096934 Łukasz Wójcik

   Luke Mica, Lukem, w końcu po prostu Łukasz, bo z nicków kiedyś się wyrasta. ;)

   Jakby się tak cofnąć do lat 2001-2002, to mógłbym dorzucić jeszcze Bartpogoda.net, który już wtedy istniał dość długo (od 1997). Vagla.pl powstał w podobnym czasie (choć to akurat średni przykład, jeśli trzymamy się ściśle blogów).

   Co do Riddle’a – on, i zresztą cały Jogger.pl to jeszcze jeden osobny rozdział i trochę szkoda, że z biegiem lat mocno przygasł i stracił swój klimat. Na poziomie 0 (wpisy publikowane na głównej serwisu) pisze niewielu i jest to przeważnie kilka tych samych anonimowych twarzy na krzyż. Reszta chowa się na niższych poziomach i nie sposób do nich dotrzeć z zewnątrz.

   Ciebie Arek też pamiętam z tych dawnych mrocznych czasów – co i rusz trafiałem na blogi z Twoimi szablonami („designed by Normal”). ;)

   No i 7 lat z przerwami na forum Blogowicza – w ogóle to jedyne forum dyskusyjne, na jakie regularnie zaglądam. Przychodziłem, odchodziłem, znowu przychodziłem, ale ostatnimi czasy zrobiło się tam bardzo sympatycznie i wciąż wracam. :)

  • http://www.blogger.com/profile/02294557651805612092 Htsz

   Tak Ilono, niebawem 7 lat a przed nim miałem jeszcze wydzielone podforum na innym serwerze. Większość rejestrujących się postrzega forum jak ostry dyżur w przypadku kłopotów z wyświetlaniem bloga a nie miejsce do dyskusji, więc może dlatego? Próbuję jakoś zmienić ich podejście, małymi kroczkami robimy postępy.

   Lanooz *-:
   Pamiętam tenbit, ale jakoś nie zaglądałem na jego blogi, najwięcej mam wspólnego z blog.pl, czasem jeszcze mailuję z twórcą tej starej wersji. Z mblogiem także miałem epizod, do dzisiaj jestem podpisany pod listą pytań w pomocy, którą przygotowałem.
   Paweł Lipiec też na chwilę zagościł na forum a od Pawła Opydo mam gdzieś maila, w którym pytał kiedy jego blog zostanie oceniony na oceny.org :D

   Staro się nie czuję, ale nie ze wszystkich 10 lat jestem zadowolony, wiele okazji przespałem albo zmarnowałem przez lenistwo.

   Łukaszu moja strona była w sumie alternatywą dla tych szablonowni, które zastałem wkraczając w blogowanie. W latach 2004-2005 byliśmy chyba najpopularniejszą ekipą jeżeli chodzi o szablony na tradycyjne blogi typu blog.pl
   Potem każdy poszedł w swoją drogę, popularność zaczął zdobywać blogspot i teraz wyleciała z obiegu.

   Od jakiegoś czasu to też jedyne forum, które regularnie czytam i udzielam się. Łezka się w oku kręciła jak po głowie chodziły mi myśli o zakończeniu działalności, bo rok / dwa lata temu temu nie było na nim prawie życia, ale na szczęście rozkręca się na nowo.

  • http://www.blogger.com/profile/02294557651805612092 Htsz

   p.s. czy ktoś pamięta nlog.org, bo to chyba od niego się zaczęły polskie blogi w internecie? wystartował w 2001.

 • http://www.blogger.com/profile/07798575680772581917 shinju

  W 2005 roku sama zaczęłam prowadzić swojego pierwszego bloga. Z jeszcze istniejących czytałam blog Bzium: http://pfff.blox.pl/html oraz Raspberry-Swirl: http://talula.blox.pl/html. Poza tym kilka takich, których już nie ma :(

 • http://kotlet.tv/ paulina

  Pierwsze blogowanie? chyba 2001(2?) na blog.pl ale raczej takie tam pamietniczki :) jazda z kotletem to 2009 rok, śmiesznie ten czas leci :)

 • Iza

  Rok 2005/2006, pierwszy blog, pierwsze spotkanie blogowe w Poznaniu chyba 2007, pierwszy nowy początek i kolejny blog, 2009, pierwsza dłuższa przerwa chyba 2011. Uzależnienie od pisania i wymiany opinii, masa ciekawych, inspirujących i ważnych znajomości. Ale najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że z wieloma osobami nadal się znam. I że zostały też z tego takie przyjaźnie na całe życie. Wbrew wszystkiemu, miłej lektury ;)

 • http://www.blogger.com/profile/16812294832763736374 BLACKDRESSES

  Ja pamiętam z jakiś zamierzchłych czasów jak koleżanki mówiły, że „przeczytały coś tam na Kominku”. Niby miałam wtedy swojego pierwszego niebieskiego blogaska na blog.pl, ale wpisałam „Kominek” w google, byłam nawet na stronie, przeczytałam kilka notek i za nic w świecie nie mogłam się połapać o co w tym chodzi :D

 • http://www.blogger.com/profile/09588658048226487172 Agnieszka

  Moja historia z blogowaniem zaczęła się jak skończyłam 18 lat, uznałam wtedy, że to taki przełomowy moment, dobry na rozpoczęcie blogowania ;). Szybko jednak okazało się, że na blogu za bardzo się otwierałam i postanowiłam go zamknąć tylko dla znajomych.
  Ostatnio jednak doszłam do wniosku, że takie „zamknięte” pisanie nie rozwija. I że ze swoją promocją zdrowego stylu życia chciałabym dotrzeć do szerszego grona niż tylko znajomych. I tak wylądowałam na obecnym blogu ;).

  Natomiast jeśli chodzi o zainteresowanie blogosferą to zainteresowało mnie to ok. 3 lata temu jak zaczęłam pracę w marketingu. Przeprowadziłam wtedy swoją pierwszą kampanię z blogerkami modowymi i ogólnie wsiąkłam w ten temat, zaczęłam się interesować kto jest kim i co robi. Do dziś marketing społecznościowy (w tym blogosfera) to moja ulubiona działka marketingu :)

 • http://www.blogger.com/profile/05348084700601092989 MamaKini

  Moim pierwszym blogiem był mój blog rodzicielski. Zakładając go miałam kilkumiesięczne doświadczenia na betacośtam. Od Moich Marzeń poznałam blogi innych blogujących na Interii. Potem weszłam na Grean Canoe :) Tam zobaczyłam worki na zabawki i powstał drugi blog, rękodzielniczy. Na trzeci nieco poczekałam ale matką chrzestną był White Plate.

 • http://www.blogger.com/profile/14353790820946353483 Lusterko Em

  Pierwszego bloga założyłam w 2002 r. na tenbit.pl :) Blogi na tej platformie były pierwszymi, jakie czytałam.

 • http://www.blogger.com/profile/10094547298529784144 taka jedna madzia

  Myślę, że to było ponad 3 lata temu… choć chyba na początku trafił mi się niewinny filmik urodowy na YT, a potem pierwsze blogi, właśnie szafiarskie… tak mnie to zaciekawiło, że ktoś się obnaża, ubrania pokazuje… tak niepoważne, że aż się wkręciłam… na dobre, do tego stopnia,że ZARAZIŁAM SIĘ tą przypadłością ;)

 • http://rowerowe-porady.pl/ Łukasz

  Mój pierwszy blog powstał w grudniu 2002 roku, ale niestety nigdy nie miałem talentu do prowadzenia bloga, który przyciągnie większą widownię.
  Choć bardzo miło wspominam te czasy :)

 • http://www.blogger.com/profile/04901356212390818644 Anna Grabowska

  Ostatnio pisałam na swoim blogu o moim pierwszym blogowaniu. :)Było to na tenbit.pl prawie 10 lat temu. Potem starałam się rozkręcić na wp bloogu, a ostatnio próbuję swoich sił na bloggerze. Jak dotąd nie udało mi się jednak poprowadzić żadnego bloga zbyt długo i jakoś fajnie. Dopiero od niedawna interesuję się blogosferą. Wiem też, że wciąż muszę sporo popracować nad swoim stylem blogowania.

 • http://www.blogger.com/profile/16419379440392552273 Maciej Krzemień

  Pamiętam, że moim pierwszym blogiem był blog Polki, która wyjechała do Londynu podczas wielkiej fali emigracji. Ale nie pamiętam już adresu.
  I co może niektórych zdziwić również bardzo często odwiedzałem blogi „pro ana” lub jak kto woli Motylków.

 • http://www.blogger.com/profile/14255593705842462655 baglady

  bardzo sie ciesze, ze ktoś wkoncu napisał skąd się te polskie blogi szafiarskie wzięły:)

 • http://gatadreams.com/ gatadreams.com

  Pierwsze blogi, które czytałam to Mediafun, OperaChic i Scobleizer. Tak mniej wiecej od 2008/2009. Do blogów polskich przekonałam się jakieś dwa lata temu, chyba dlatego, że trudno było mi znaleźć takie, których tematyka była dla mnie interesująca i dorównywały jakością tekstów OC i Robertowi Scoble.

 • http://www.slonecznybalkon.pl/ Basia {SlonecznyBalkon.pl}

  Haha mój pierwszy blog to był taki pamiętnik bardziej ;) Na platformie blog.pl .. ahh stare dobre czasy – kiedy to było.. okolice 2001-2002.. 12 lat temu! aż się nie chce wierzyć :)

 • http://www.blogger.com/profile/16664463458231001936 Olga Cecylia

  2005 rok – pierwszy konkurs Blog Roku i pierwszy rok, kiedy miałam normalny dostęp do internetu w wynajmowanym na studiach mieszkaniu. Wtedy założyłam mój blog – na Onecie, bo tenbit był dla nastolatków, a blog.pl dla ogarniających HTML-a.

  Ciekawa jestem, czy jeszcze istnieją blogi o takim stażu.

 • http://www.malvina-pe.pl/ malvina-pe.pl

  Długo blogi traktowałam tylko jako pamiętniki jakichś tam ludzi – mentalnych ekshibicjonistów, którzy dzielą się ze światem swoimi problemami: łóżkowymi, finansowymi, zawodowymi, etc. Zmiana nastąpiła jakieś dwa lata temu, kiedy zaczęłam czytać blogi moich znajomych, m.in. Maćka Klimowicza. Potem powoli zaczęłam wchodzić w tematy blogosfery, odkryłam te najbardziej poczytne blogi: Kominka, Zombie Samuraja, Mediafun i wiele innych… I pomyślałam sobie, że piszę już od tylu lat dla gazet, magazynów, portali internetowych, ale nie do końca robię to tak, jak chcę, bo nie piszę o tym, co mnie najbardziej interesuje. Miesiąc temu założyłam swojego bloga i proszę – dołączyłam do grona mentalnych ekshibicjonistów. Eh, to koło życia… ;)