Era blogera – otwórz oczy. Tekst gościnny Konrada Kruczkowskiego

haloziemia_01

Miałam opory co do publikacji tego tekstu tutaj. Powinien pojawić się w pewnym magazynie. Niektóre magazyny boją się jednak otwartej polemiki, a nie chciałam, by tekst zaginął w wirtualnej szufladzie. Trzeba go przeczytać.

Oto więc pierwszy na blogu wpis gościnny.

Jest to odpowiedź Konrada Kruczkowskiego z bloga HaloZiemia.pl na tekst Mikołaja Nowaka „Era blogera”, który ukazał się jakiś czas temu w magazynie Brief.

Uważam, że Konrad powinien opublikować go na swoim blogu, ale mimo usilnego namawiania, nie zdecydował się.

Większość moich czytelników nie wie, że jest coś takiego jak „blogosfera”. Twój blog to dobre miejsce. – napisał mi Konrad.

Z nieśmiałością uległam prośbie.

 

ERA BLOGERA – OTWÓRZ OCZY

Blogosfera jest środowiskiem ludzi twórczych i zaangażowanych, często posiadających dużą wrażliwość społeczną. Odbierając nagrodę Bloga Blogerów deklarowałem, że bycie częścią tej społeczności jest dużym zaszczytem. Ta deklaracja nie była kurtuazją i właśnie dlatego, kiedy internetowi twórcy stawiani są pod ścianą nieuzasadnionej krytyki, czuję się zobowiązany do zabrania głosu.

Mikołaj Nowak w artykule „Era Blogera”, ubierając buty życzliwego specjalisty, kieruje pod adresem blogosfery kilka oskarżeń.

Oś zarzutów stanowi brak jakości objawiający się językowymi zaniedbaniami (kolokwializmy, zwroty potoczne). Te natomiast mają wynikać z nieprofesjonalnego procesu twórczego, który znacząco odbiega od modelu tradycyjnych mediów.

Drugi element to styl funkcjonowania samych autorów, którym „Era Blogera” przypisuje narcyzm, egotyzm i nonszalancję. Finalnie również brak autentyczności.

Każda próba zestawienia blogów z mediami tradycyjnymi jest o tyle nietrafiona, że to zupełnie różne środki komunikacji. Owszem, istnieją wspólne elementy, ale to różnice stanowią o unikalności blogów jako zjawiska.

Język nasz powszedni

Fundamentalny problem z oceną Mikołaja polega na tym, że jest ona prawdziwa wyłącznie w odniesieniu do wąskiego fragmentu rzeczywistości. W zestawieniu z całością, przestaje być aktualna,  bo znamienita większość osób publikujących w sieci bądź już utrzymuje wysokie standardy, bądź rozwija się w kierunku ich utrzymywania.

Zaryzykuję stwierdzeniem, że wśród liczących się i opiniotwórczych blogów na jeden, który można określić językowo marnym, przypadają trzy pisane świetnie. Niech za dobry przykład posłużą blogi Agnieszki Kalugi (zorkownia.blogspot.com), Arleny Witt (wittamina.pl), Magdaleny Stępień (tattwa.pl), Marysi Organ (malokulturalna.pl) czy nagradzany Zwierz Popkulturalny (zpopk.pl).

To przykłady blogów, których język zahacza o standard literacki, ale trudno zarzut Mikołaja przełożyć na pozostałe. Większość autorów pisze co najmniej poprawnie.

O tendencję wzrostową dba sama społeczność: blogerzy spotykają się na coraz liczniejszych warsztatach i konferencjach (Blog Forum Gdańsk, OchMyBlog, Blog Experts). Dużą wartość posiadają inicjatywy lokalne (patrz świetna bloSilesia, poznański BLOGtej, Opolska blogosfera kulinarna, Trójmiejskie blogi, Bydgoszcz bloguje).

Przyjmijmy przy tym na moment, że zestawienie blogów z mediami redakcyjnymi ma sens. Nawet wtedy zarzut dot. kolokwializmów i nowomowy jest nietrafiony. Ktoś, kto niemal na każdym kroku odczuwa potrzebę podkreślania własnych osiągnięć w zakresie marketingu i komunikacji, powinien wiedzieć, że rzetelny proces twórczy rozpoczyna analiza grupy docelowej. Komunikację (w tym jej styl) dopasowujemy do odbiorcy. Powinna być zrozumiała i wzbudzać zaufanie. Stąd w mediach tradycyjnych z jednej strony mamy Krytykę Polityczną czy Tygodnik Powszechny, z drugiej, pisaną lekko prasę młodzieżową. To kwestia formatu i bywa, że niedbałość językowa jest zamierzona, a w tej perspektywie bardzo profesjonalna i (przewrotnie) jakościowa dobra.

Rzecz w tym, że media tradycyjne – zorientowane w pierwszej kolejności na zysk – poprzez proces wydawniczy kreują swoją autentyczność. Rozważnie i świadomie dobierają środki, aby zyskać zaufanie odbiorcy. Większość blogerów nie musi tego robić, ponieważ stanowią naturalną część własnej grupy docelowej. To podstawowa różnica między „nami, a Wami”.  W blogosferze granica pomiędzy piszącym, a czytelnikiem jest niemal niedostrzegalna.

Jeśli bloger w sposób wymuszony ucieknie do języka, który nie jest naturalnym elementem komunikacji na linii „on – odbiorca”, straci to co najcenniejsze, czyli własną wiarygodność.

Arogancja blogosfery?

Podobnie jak w perspektywie języka i doboru środków literackich, tak w ocenie osobistych postaw blogujących, Mikołaj patrzy na wycinek rzeczywistości. Owszem, istnieją autorzy, którzy nie pozostawiają przestrzeni do dyskusji, ale to margines.

Flagowym przykładem nie jest – jak sugeruje „Era Blogera” – Tomek Tomczyk, ale Paweł Opydo. Tyle, że słynne „masz bana” Pawła jest jego blogowym emblematem. To element świadomie i trwale wpisanym w styl prowadzenia bloga. Społeczność Pawła akceptuje model, który jemu samemu dodaje wyrazistości.

Blog, niezależnie od podejmowanej tematyki i poziomu profesjonalizacji, zawsze pozostanie formą wyrażania siebie przez autora. W różnej skali, ale zawsze. To kolejna z ważnych i pozytywnych różnić pomiędzy blogosferą, a tradycyjnym rynkiem wydawniczym. Dostrzeżenie tej perspektywy pozwala zrozumieć dlaczego część autorów traktuje swoją publicystykę bardzo osobiście. Podkreślam: część.

Poprzez krzywdzącą generalizację Mikołaj przypina do wszystkich blogujących cechy, których ci nie posiadają. Praktyka pokazuje, że blogosfera jest absolutnie inna. Przypisywanie nonszalancji Michałowi Szafrańskiemu (jakoszczedzacpieniadze.pl), który poświęca hektogodziny na indywidualne doradzanie swoim czytelnikom poza blogiem, czy Michałowi Kędziorze (mrvintage.pl) odpisującemu – mimo olbrzymiej popularności – na każdy mail, jest nieuprawnione.

Większość blogujących chętnie, otwarcie i bez kosztów dodatkowych angażuje się w kampanie społeczne. Tak w Internecie, jak i poza nim. WOŚP i Szlachetna Paczka to przykłady pierwsze z brzegu.

Blogosfera jest wartościowa

Marketerzy i właścicele firm od dawna doceniają opiniotwórczość blogosfery. To społeczność, która skutecznie wpływa na świadomość marek, a jako całość dysponuje znaczącym zasięgiem. Portfolio kampanii reklamowych przeprowadzanych w tej przestrzeni Internetu rośnie i wbrew pozorom nie widać tendencji spadkowych. To efekt zaangażowania, pracy pasjonatów, oraz mierzalnych wyników.

Coraz bardziej widoczna jest opiniotwórczość blogosfery wykraczająca daleko poza obszar marketingu. Poprzez swoją autentyczność blogujący mają realny wpływ na rzeczy tak istotne, jak zaangażowanie społeczne czy system wartości czytających. Jeśli konsekwencją blogowania Agnieszki Kalugi jest wyraźny wzrost zainteresowania wolontariatem w hospicjach (niezwykle trudnym, bo polegającym na oswajaniu śmierci), to widzimy wpływ, którego nie można przecenić. To wielka odpowiedzialność, którą blogosfera potrafi unieść.

Mikołaj Nowak w „Erze Blogera” skupił się na marginesie zjawiska, którego wydaje się nie rozumieć, i nie doceniać. Szkoda.

 

Konrad Kruczkowski – autor nagrodzonego tytułami Bloga Roku 2013, Bloga Blogerów i Bloga Roku w kategorii „Publicystyka, polityka i społeczeństwo” haloziemia.pl. Od blisko ośmiu lat zawodowo związany z branżą reklamy. Dyrektor artystyczny agencji OPCOM. Prywatnie zaangażowany mąż i tata .

This post is available in: English
 • Ula Bogdał

  Dzięki za tą publikację. Bardzo ciekawe zdanie, czytałam z przyjemnością.

 • Lala

  Mnie ciekawi, w co Nowak ubrał te buty? Pisać poprawnie trzeba zawsze i wszędzie, koniec, kropka. Internet to także medium, wyjdźcie z początków XX wieku i uświadomcie sobie, że Wasze blogi to mini-gazety i to jest już przestrzeń publiczna, medium takie same jak telewizja. Język niechlujny jest więc wykluczony.

  • Lala

   *takie samo – pisałam szybko, ale jak widać zawsze jest czas na korektę ;>

 • http://www.piotrkosek.pl/ Piotr Kosek

  Na początku pomyślałem „po co odpisywać na tekst kogoś kto ewidentnie nie zapoznał się z tematem i pisze na podstawie właściwie własnych wymysłów”. Potem jednak stwierdziłem, że właśnie trzeba. Jeśli nie będziemy tego tłumaczyć to nas zakrzyczą. Blogi wbrew pozorom nie są JESZCZE aż tak mocnym medium jakbyśmy chcieli. Ale jeśli mamy iść naprzód to cóż, bitwy trzeba staczać :)

 • http://zawzięty.pl/ Vtomasz

  Uważasz, że zwierz pisze poprawnie?

  • http://haloziemia.pl/ Halo Ziemia

   Blog Kasi znalazł się tutaj i w tym towarzystwie wymieniony zupełnie świadomie. Przyznaję, że zabrakło dopowiedzenia. Tak, Zwierz pisze nieźle, bardzo ciekawie i trafnie, ambitnie. Bez naleciałości, zbędny neologizmów, zapożyczeń, które nie pasują do kontekstu. Jest czytana.

   Nie stawia przecinków, czasem gubi końcówki. Jej czytelnicy wiedzą dlaczego, i wiedzą, że to nie jest kwestia niedbałości.

   • http://zawzięty.pl/ Vtomasz

    Ale dysortografia nie jest końcem świata, przez co powinno się z tym walczyć samodzielnie. Są programy, które poprawiają teksty i wiele osób z nich korzysta, a trwanie w przekonaniu, że ma się dysortografie i nic się w tym celu nie robi, nie stawiając nawet przecinka w tytule jest ambitnie nietrafne.

    • http://www.zuchrysuje.pl/ ZUCH

     takie coś (co mówi VTomasz) mógł powiedzieć tylko ktoś kto sam dysortografii nie ma i nawet nie próbuje tego zrozumieć – co jest niesprawiedliwą arogancją. Uwierz mi, że żadne programy nie są w stanie poprawić wszystkiego. Dysortografia, którą sam dźwigam od dzieciństwa, jest takim paskudztwem, że pan Spinacz wymięka.
     Tomku nie mierz swoją miarą czyichś dysfunkcji.

     • http://zawzięty.pl/ Vtomasz

      Co prawda, to prawda – niestety. Wszystko jest dla ludzi, ale też warto po to sięgać, co dostępne i może pomagać w dążeniu do poprawy dysfunkcji. Sam wiem, że sam mogę robić błędy, dlatego też staram się nie krytykować znacząco osób zmagających się z tym. Temat wyczerpany.

     • slubnaherbata.blogspot.com

      Na dyskutowanym blogu byłam kilka razy, ale nie jestem w stanie znieść tych błędów… Zauważyłam, że są tam osoby, które oferują się poprawiać te teksty, ale autorka (jak widać) nie skorzystała z tego (szkoda). Żadne programy nie są w stanie wyłapywać błędów, o których tu mowa, ale jednocześnie dysortografia/dysleksja/dyskalkulia/itd. to nie są rzeczy „nieuleczalne”, tylko coś, nad czym przy odpowiednio dużym nakładzie pracy da się zapanować.

     • http://zawzięty.pl/ Vtomasz

      Zgadzam się zdecydowanie z Tobą! Dobrze gadasz i wiesz, o co w tym chodzi. Wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie wyłapać wszystkie błędy, ale też nie warto ignorować tematu poprawiania. Też wiele razy czytałem, że deklarowali się poprawiać, ale owa pomoc była i nadal jest ignorowana. Nie wiem, dlaczego, ale również nie potrafię czytać czegoś, co nie ma przecinków w większości, mimo iż wiem, że jest to zabieg celowy i jaki temu jest powód.

     • http://www.zuchrysuje.pl/ ZUCH

      a tak w ogóle to Tomek i Herbata nie zrozumieliście przekazu. Bo Wasze grammar-nazi przysłania stan faktyczny. Styl pisarski, to nie są błędy ort, literówki i przecinki. Styl pisarski to jest to co słyszysz w głowie czytając tekst. Przecież nawet w podstawówce na wypracowaniach były (przynajmniej u mnie) dwie oceny: za styl i za ortografię.
      A to, że brak przecinków przysłania Wam całą wartość tekstu, to już jest Wasz problem i właściwie to się powinno leczyć ;-)

     • slubnaherbata.blogspot.com

      Sądzę, że zrozumiałam. Wyżej jest mój wcześniejszy komentarz na ten temat szerzej. Ten pod Vtomasz jest drugi, rzeczywiście dotyczy już konkretnego problemu.

     • Zwierz

      Ominęła mnie dyskusja więc powiem ci dlaczego nie przyjęłam nigdy oferty osoby poprawiające błędy. Każdy mój wpis to między 3 a 7 stron w Wordzie. Ostateczna wersja tekstu jest gotowa najczęściej między 2 a 3 w nocy. Codziennie. Teraz wyobraź sobie, że zapytałam kilku osób – czy jesteś naprawdę gotowy/gotowa poprawiać za darmo codziennie teksty tej długości w godzinach od 3 do 12 bo wtedy wrzucam wpis do sieci. Bez wynagrodzenia, bez brania urlopu, bez przerwy, zawsze, niekiedy dwa razy dziennie. NIkt nie ma na to czasu. Ja nie mam kasy by kogoś zatrudnić. Fajnie to brzmi jak komuś się wydaje, że poprawi sobie wpis w godzinkę. Ale to praca. Plusem jest to, że jak człowiek coś wydaje to w redakcjach to są opłacani redaktorzy, wiem bo wydaje książki i artykuły. Plus – nie ignoruje pomocy, tylko jestem na tyle moralna by nie wkręcać ludzi w coś czego nie są w stanie spełnić.

     • http://www.rykoszetka.com/ Rykoszetka

      Chyba chodzi też oto, że Zwierz pisze codziennie – gdyby teksty pojawiały się raz w tygodniu, pewnie nie byłoby problemu zorganizować korekty.

    • http://haloziemia.pl/ Halo Ziemia

     Nie jest końcem świata, dlatego nie może być barierą, która nie pozwala pisać. Zwłaszcza, jeśli ktoś pisze mądrze. Niestety, nie ma programów, które potrafią zrozumieć i zidentyfikować kontekst słowa (dla Worda poprawne są oba słowa: inteligencje, inteligencję; algorytm korekty również nie wie czy zdania są podrzędne, czy równorzędne).

     Niestety, dyslektyk jest w stanie zobaczyć błąd w swoim tekście jedynie po bardzo, bardzo długiej przerwie w kontakcie z nim. Wielu świetnych literatów cierpiało na to schorzenie. Przykład pierwszy z brzegu to Hans Christian Andersen.

     W każdym razie – rozumiem zdziwienie. Powinienem dopowiedzieć. :)

     • slubnaherbata.blogspot.com

      A jednak książki i inne teksty tych literatów zostały wydane bez błędów :) Są dziennikarze dyslektycy, którzy piszą codziennie do gazet – ich artykuły także pojawiają się bez błędów.

     • Laks

      To uznaj styl pisania zwierza jako jej znak rozpoznawczy i nigdy więcej na niego nie wchodź.

     • http://www.ruude.net/ Konrad Boden

      NIe ma najmniejszego powodu, by uznawać pisanie z błędami za styl.

      To, niezależnie od wymówek, jest pisanie z błędami.

     • http://chicamala.pl/ Chica Mala

      Przeczytaj komentarz Zwierza nieco wyżej. On ładnie tłumaczy dlaczego w gazetach błędów nie ma, a na blogach są. Nie każdego stać na korektora i nie każdy korektor chce robić za free, zwłaszcza na takich warunkach jak u Zwierza.

     • minimaliv

      Ja nie jestem w stanie przebrnąć przez jej teksty. Powtórzenia, błędy, interpunkcja… To wszystko tak bardzo zakłóca mi przekaz, iż nie jestem w stanie „usłyszeć tego tekstu w głowie”. Tych błędów jest multum! Cała masa, w jednym zdaniu po kilka. I to pisanie o sobie w trzeciej osobie… Po prostu styl nie dla mnie, ale nie mogę zarzucić, że wiedza ogromna i tematy świetne, co ma duże znaczenie. Ale nie po to są reguły, by całkowicie je łamać (rozumiem tutaj chodzi o chorobę?). Gdyby tak było, to książki naukowe wydawane przez profesorów (przerażająca ich ilość do dysgraficy) byłyby morzem byków. To naprawdę problem pamiętać, że przed „który” stawia się przecinek? Ta choroba ogranicza takie kwestie? Pytam z ciekawości, nie uszczypliwości…

     • http://chicamala.pl/ Chica Mala

      Ja Ci nie odpowiem, bo ja trochę podchodzę pod to określenie grammar-nazi ;-) Znaczy z automatu wyłapuję większość (jeśli nie wszystkie błędy) i one też mnie walą po oczach. Dlatego pewne blogi przestałam czytać. Zbyt często mnie cholera brała ;-) Chociaż właściwie bardziej wynikało to z faktu, że autorzy poza błędami, nie pisali zbyt interesująco. Dla dobrych treści jestem w stanie przymknąć oko na jakieś tam usterki. W innym wypadku musiałabym porzucić również czytanie książek, bo tam też zauważam coraz więcej błędów. Zwłaszcza w ebookach :-(

 • http://www.subiektywnaplytoteka.blox.pl/ Daniel Kaszuba

  Nie wiem czy „na temat” skomentuję, ale przypomniało mi się, że Pani Gessler mówi „dzisiej” zamiast dzisiaj ;)

 • slubnaherbata.blogspot.com

  Bardzo trudno jest mi zgodzić się z tym, że większość blogów jest pisana poprawnie, a jeden na kilka jest marny językowo. Odnoszę wrażenie, że proporcja jest odwrotna. Kolokwializmy, mowa potoczna, wtrącanie zapożyczeń z angielskiego, niepoprawnie użyte związki frazeologiczne – norma. A już absolutnie czarną magią dla blogerów pozostaje interpunkcja (co najgorsze, widzę to przede wszystkim na przykładzie blogów o książkach!). Nawet w tym bardzo dopracowanym tekście powyżej są dwa błędy interpunkcyjne.
  Można pisać lekko, młodzieżowo, autentycznie lub w jakimkolwiek innym stylu, ale, moim zdaniem, wypadałoby robić to poprawnie z zachowaniem zasad języka polskiego (to się w żadnym wypadku nie wyklucza i nie odbierze charakteru żadnego tekstu).

 • http://www.prezentujeprezenty.pl/ Prezentuje Prezenty

  Konradowi dziekuję za ten tekst, a Ilonie za jego publikację. Choć sama nie jestem bez grzechów (zwłaszcza tych językowych) to biorąc pod uwagę poziom dzisiejszych mediów naprawdę nie uważam, żeby blogerzy musieli się wstydzić za to co i jak piszą.

 • http://wiecejluzu.com/ Krzysiek Humeniuk

  Nigdy nie pisałem hiperpoprawnie, ale czytelnicy śledzą mojego bloga głównie za ten luźny, nieformalny i momentami niechlujny język. Niektórym ludziom wydaje się, że wszystkie treści na blogach powinny być arcyrzetelne i najeżone tylko wartościowymi treściami. „Strasznie spłyciłeś temat”, „mogłeś to bardziej rozwinąć”. A niby dlaczego? A dlaczego MUSZĘ pisać hiperpoprawnie? Jeśli świadomie używa się pewnych słów (lajk, szer albo komcie), które powszechnie uznawane są za kolokwializmy albo nowomowę, to nie widzę w tym nic, co powinno się za wszelką cenę korygować.

  • http://chicamala.pl/ Chica Mala

   Ja mam czasem wrażenie, że czytelnicy traktują bloga jak książkę, w której powinny być opisane wszystkie przypadki, sytuacje i odstępstwa od normy. W innym wypadku tekst jest spłycony, po łebkach, itp. Nie dogodzisz ;-)

 • http://balakier-style.pl/ Krystyna Bałakier

  Moim zdaniem poziom dzisiejszych mediów jest tak niski, że blogi / piszę o tych wartościowych/ są dużo lepiej napisane, mimo braku przecinków):):) Serdecznie pozdrawiam.

 • Kinoman

  malokulturalna jest dobrym przykładem świetnego językowo bloga? hihihi :)

 • http://www.eoslabek.wordpress.com Eosek

  Hmmm… ciekawe co by pan Mikołaj powiedział o moim stylu… Pańcia twierdzi, że odpowiednika mojego bloga nie ma w prasie – mogę to potwierdzić, bo raz zdarzyło mi się jakąś gazetę zjeśc i żadnego eoskowego bloga tam nie znalazłem. :)

 • http://krytykareklamowa.blogspot.com/ miss renifer

  Jak mówi stare porzekadło – każda krytyka jest dobra byle konstruktywna. Dziennikarze jednak szybko zapominają jak to wół cielęciem był. Jak tylko mogą atakują blogerów i wytykają im błędy od których sami nie są wolni. Ja rozumiem, że dla tradycyjnych mediów blogosfera to wciąż taki „nieokiełznany wrzut na tyłku” bo blogerem może być niby każdy. Dziennikarzem i projektantem podobno też. Tylko nie każdy pisze dla Time i nie każdy projektuje u Armaniego. Tak też jest z blogerami. Blogosfera i związane z nią społeczności są odbiciem tego jacy dziś jesteśmy. Są blogi słabe, ale są też wartościowe. Są ludzie i parapety. Są dzienniki i są pudelki i tak już będzie zawsze. Zamiast obrzucać blogerów błotem warto byłoby się skupić na ocenie ich czytelników, bo bez nich bloger by nie istniał.

 • Pingback: Ogarnij to - czyli kilka fajnych linków. #3BeSmarter.pl()

 • http://www.ruude.net/ Konrad Boden

  Mikołaj Nowak w swoim felietonie wskazał na te elementy, które w jego rozumieniu blogosferę… stawiają w złym świetle. Ma do tego pełne prawo, przede wszystkim jako czytelnik.

  To, że ktoś blogosferę docenia, choć ja raczej skłaniałbym się ku ‚umiejętnemu używaniu do własnych celów’, nie zmieni nakreślonego obrazu. To, że kilka osób pisze nieźle i ma coś mądrego do przekazania, także.

 • minimaliv

  W jaki sposób zmierzyć elitarność elity? Liczbą czytelników? Jest multum blogów, które nie mają znajomych w blogosferze i nie wybiją się jak inni. Znam takie blogi, które biją na głowę Kominka i całą tę „elitę”. Uwielbiam je czytać i czerpię z nich tyle, co z dobrych lektur. Ale nie są na topie. Dlaczego?

  Może właśnie dlatego, że ich język jest trudny dla przeciętnego odbiorcy. Nie piszą kolokwialnie, nie rzucają mięsem, zamiast tego pogłaszczą metaforą, dadzą problem do przemyślenia i otwartą furtkę do dyskusji. A może dlatego, że nie znają się z topowymi blogerami, nie są dyrektorami w wielkich firmach, nie mają siły przebicia…

  Pozostaje mi tylko cieszyć się tym, że na takie blogi trafiam. Że potrafię jeszcze wyłowić te perły spośród gówna, zalewającego internet. Jeden marny na trzy dobre, pisze Konrad. Raczej myślę, że tendencja jest lustrzana. A nawet powiedziałabym nawet: jeden dobry na 10 marnych…

 • Pingback: analsex.hotxxmom.com()

 • Pingback: modatube.ru()

 • Pingback: orgasm.alipornx.com()

 • Pingback: My homepage()

 • Pingback: Homepage()

 • Pingback: See site()

 • Pingback: Video site()

 • Pingback: Go link()

 • Pingback: Read more()

 • Pingback: mine site()

 • Pingback: Source()

 • Pingback: See me()

 • Pingback: Web()

 • Pingback: More()

 • Pingback: feed()

 • Pingback: Link()

 • Pingback: freenakedsexypics.com()

 • Pingback: See video()

 • Pingback: Website()

 • Pingback: Video link()

 • Pingback: Site()

 • Pingback: Click here()

 • Pingback: Origin()

 • Pingback: Pic link()

 • Pingback: Anonim()

 • Pingback: Pix link()

 • Pingback: url site()

 • Pingback: sosuchka.jivetalk.org()

 • Pingback: url()

 • Pingback: www()

 • Pingback: Site bestfreeporn alisextube com()

 • Pingback: feed xxxpics tuel-spb ru()

 • Pingback: More nudepics irkburo ru()

 • Pingback: See site kombat43 ru()

 • Pingback: My homepage kupivgai ru()

 • Pingback: Read more camsolo nakedgirlfuck com()

 • Pingback: Video link cuteten nakedgirlfuck com()

 • Pingback: url site escort abudhabihottestgirls com()

 • Pingback: Pic link bignips nakedgirlfuck com()

 • Pingback: See link ixfap ru()

 • Pingback: Video site nude freeanalz com()

 • Pingback: camplay nakedgirlfuck com()

 • Pingback: Link cutejap nakedgirlfuck com()

 • Pingback: See site hotpics tuel-spb ru()

 • Pingback: See site anektub ru()

 • Pingback: Link momson freeanalz com()

 • Pingback: Origin site biglips nakedgirlfuck com()

 • Pingback: Read more pornpics sleepingbitch com()

 • Pingback: www dubaipornx com()

 • Pingback: Read more dadlook nakedgirlfuck com()

 • Pingback: Pix link alipornx com()

 • Pingback: See me cumnose nakedgirlfuck com()

 • Pingback: Website porn freeanalz com()

 • Pingback: free-anal-porno mysexydownload com()

 • Pingback: teens hotxxmom com()

 • Pingback: See video vikipets ru()

 • Pingback: Go site milf freeanalz com()

 • Pingback: main site bigcock nakedgirlfuck com()

 • Pingback: feed young assfuckz com()

 • Pingback: See link sextube tuel-spb ru()

 • Pingback: See me orfkuban ru()

 • Pingback: See site medicalfuckers com()

 • Pingback: Source privatepics tuel-spb ru()

 • Pingback: Link casamia nakedgirlfuck com()

 • Pingback: Click here plaza152 ru()

 • Pingback: www sosu jivetalk org()

 • Pingback: Source alisexypics com()

 • Pingback: 3d Incest Pics()

 • Pingback: 3d Incest()

 • Pingback: Incest Comics()

 • Pingback: Mommas Pussy()

 • Pingback: Threesome Family Incest 3d()

 • Pingback: 3d Incest Comic()

 • Pingback: Drawn Incest Pics()

 • Pingback: Incest Porn()

 • Pingback: Mother Son Porn()

 • Pingback: 3d Toons Incest()

 • Pingback: Sis Fucked Bro()

 • Pingback: Mom Son Incest 3d()

 • Pingback: 3d Drawn Incest Porn()

 • Pingback: Incest 3d Videos()

 • Pingback: Incest 3d Porn()

 • Pingback: Mommy Incest Porn()

 • Pingback: Daddy Daughter Sex()

 • Pingback: Incest Pics Xxx()

 • Pingback: Incest Drawing()

 • Pingback: 3d Incest Story()

 • Pingback: Incest 3d()

 • Pingback: Drawn Incest Story()

 • Pingback: Animated Incest()

 • Pingback: Incest Cartoons()

 • Pingback: 3d Family Incest()

 • Pingback: Sex Porn Comics()

 • Pingback: 3d Incest Porn()

 • Pingback: Family Naturism()

 • Pingback: 3D Inceste Comique()

 • Pingback: 3D Toon Inzest()

 • Pingback: Animated Incest Porn()

 • Pingback: Inzest 3d()

 • Pingback: incest porn sites()

 • Pingback: incestu porno()

 • Pingback: Кулинарные новости и рецепты()

 • Pingback: daddy fucks daughter in bed with husband porn()

 • Pingback: mom seduce boy free movies()

 • Pingback: dad teaching son and daughter how to fuck()

 • Pingback: taboo charming mother megarotic()

 • Pingback: 3d Insest Porn Video()

 • Pingback: Xxx Incest Toons()

 • Pingback: Daddy Daughter 3d()

 • Pingback: extreme incest tube()

 • Pingback: brother sister nude sailing stories()

 • Pingback: russian old mom video()

 • Pingback: sister taboo captions porn()

 • Pingback: drawn sex comics()

 • https://www.smashwords.com/profile/view/barryvelasquez14 Rules of Survival Android Cheat

  I cling on to listening to the rumor speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one.Could you tell me please, where could i get some? Rules of Survival Android Cheat

 • http://www.iwiki.kent.edu/user.rules-of-survival-hack Rules of Survival No Survey IOS

  I do agree with all the ideas you’ve presented in your post.They are very convincing and will definitely work.Still, the posts are very short for beginners.Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post. Rules of Survival No Survey IOS

 • http://velasquezbarry78.myblog.de/velasquezbarry78/art/9704247/There-is-no-doubt-that-video-games-are-fun-but-the-prices-on-some-games-can-be-ridiculous-Even-avi#comm Rules of Survival Unlimited money

  There are some fascinating cut-off dates in this article but I don’t know if I see all of them middle to heart.There may be some validity but I will take maintain opinion till I look into it further.Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as effectively Rules of Survival Unlimited money

 • https://my.dek-d.com/gamehacktool/blog/?blog_id=10240878 เก้าเกไทย hack

  The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation.My iPad is now destroyed and she has 83 views.I know this is completely off topic but I had to share it with someone! เก้าเกไทย hack

 • http://www.parks.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.npmjs.com/package/heroes-evolved-hack-cheat-2018 heroes evolved hack

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.I would be great if you could point me in the direction of a good platform. heroes evolved hack

 • http://askoxford.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=sites.google.com/site/pampersgoon1free1/goon-review แพมเพิส goon ดีไหม

  My brother suggested I might like this web site.He was totally right.This post actually made my day.You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks! แพมเพิส goon ดีไหม

 • http://freesound.org/people/graversengrant9/ Heroes Evolved iPhone Mod

  There is evidently a bunch to know about this. I believe you made various nice points in features also. Heroes Evolved iPhone Mod

 • Pingback: Incest Comics Free()

 • Pingback: Incest Drawing Porn()

 • Pingback: Father Daughter 3d Porn()

 • https://escatter11.fullerton.edu/nfs/team_display.php?teamid=329040 Heroes Evolved Hack No Survey

  I’ve recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me greatly.Thank you for all of your time & work. Heroes Evolved Hack No Survey

 • http://transformersearthwars.newcheatsonline.com/?website=https://www.npmjs.com/package/transformers-earth-wars-cheats-hack-2018&description=Transformers+Earth+Wars+best+bots Transformers Earth Wars hack apk

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space .Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.Reading this info So i am happy to exhibit that I have a very good uncanny feeling I came upon just what I needed.I most definitely will make sure to do not fail to remember this web site and give it a glance regularly. Transformers Earth Wars hack apk

 • https://www.techwikies.com/apps-for-pc/jurassic-survival-for-pc-windows-mac/?url=https://www.npmjs.com/package/jurassic-survival-hack-cheat-2018&name=jurassic-survival-mod-apk Jurassic Survival IOS Cheat

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts.Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you! Jurassic Survival IOS Cheat

 • https://www.descargare.com/hack-para-last-day-on-earth-survival/?web=https://www.npmjs.com/package/last-day-on-earth-survival-hack-cheats-2018&title=Last-Day-On-Earth-Cheats Last Day On Earth Cheats

  My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for.Do you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many of the subjects you write in relation to here.Again, awesome blog! Last Day On Earth Cheats

 • https://goo.gl/o9C3Kj Modded Puzzle Game for Android

  I’m not sure why but this website is loading extremely slow for me.Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists. Modded Puzzle Game for Android

 • https://www.npmjs.com/package/episode-choose-your-story-hack-no-survey-2018 episode choose your story hack download

  Spot on with this write-up, I actually suppose this website needs far more consideration.I’ll most likely be again to read way more, thanks for that info. episode choose your story hack download

 • https://www.udemy.com/u/graversenhood/ Heroes Evolved IOS Cheat

  Awsome info and right to the point.I don’t know if this is truly the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thank you :) Heroes Evolved IOS Cheat

 • https://heroes-evolved-hack-2018.gamejolt.io Heroes Evolved Online Generator

  Thank you so much for giving everyone an exceptionally pleasant possiblity to discover important secrets from here.It is usually very good and stuffed with fun for me personally and my office acquaintances to search your site more than three times in one week to read through the newest secrets you have got.And of course, I’m usually satisfied for the striking creative concepts you give.Selected 3 areas in this article are without a doubt the finest we’ve ever had. Heroes Evolved Online Generator

 • http://xgames.life/Last-Day-on-Earth/?page=www.npmjs.com/package/last-day-on-earth-survival-hack-cheats-2018&explanation=Last-Day-On-Earth-Cheats Last Day On Earth Woods Hack

  Hiya! I simply would like to give a huge thumbs up for the good data you could have here on this post.I can be coming again to your blog for more soon. Last Day On Earth Woods Hack

 • https://modapktricks.com/en/ Modded Game for IOS

  Definitely believe that that you stated.Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to take into accout of.I say to you, I certainly get annoyed at the same time as other folks think about worries that they just don’t recognise about.You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing without having side-effects , folks could take a signal.Will likely be back to get more.Thank you Modded Game for IOS

 • https://www.eventbrite.com/o/gamers-of-the-world-dont-you-want-to-be-great-no-one-plays-video-games-to-lose-gamers-need-to-take-the-initiative-to-learn-hints-which-make-them-better-at-the-hobby-as-a-w Heroes Evolved 2018 Hack

  My brother suggested I might like this web site.He was totally right.This post actually made my day.You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks! Heroes Evolved 2018 Hack

 • http://gromor.cl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=706830 Jurassic Survival Mod Hack

  I used to be suggested this blog via my cousin.I am no longer sure whether this put up is written by him as no one else recognize such distinctive about my difficulty.You are amazing! Thanks! Jurassic Survival Mod Hack

 • https://hackdl.com/last-day-on-earth-survival-hack-1-6-9-modunlimited-moneyapk/?target=www.npmjs.com/package/last-day-on-earth-survival-hack-cheats-2018&post=Last-Day-On-Earth-Cheats Last Day On Earth Hack

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.I’m going to watch out for brussels.I will appreciate if you continue this in future.Numerous people will be benefited from your writing.Cheers! Last Day On Earth Hack

 • https://www.npmjs.com/~pederetchingham IOS Game Hack

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here.Please let me know if this okay with you.Thanks a lot! IOS Game Hack

 • http://www.mottaalfredo.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=125622 Jurassic Survival Cheats 2018

  I’ve recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me greatly.Thank you for all of your time & work. Jurassic Survival Cheats 2018

 • https://www.npmjs.com/package/house-of-fun-free-coins House of Fun hack jailbreak

  Hey there, You’ve performed an excellent job.I will certainly digg it and personally recommend to my friends.I’m confident they will be benefited from this site. House of Fun hack jailbreak

 • https://www.npmjs.com/package/free-coins-for-slotomania Slotomania Free Cash

  Simply desire to say your article is as astonishing.The clearness in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject.Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.Thanks a million and please carry on the enjoyable work. Slotomania Free Cash

 • http://fumser.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=300714 Jurassic Survival Generate Coins

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.It’s simple, yet effective.A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal.I must say you’ve done a very good job with this.In addition, the blog loads super quick for me on Chrome.Superb Blog! Jurassic Survival Generate Coins

 • https://gamejolt.com/@heroes-evolved-hack-2018 Heroes Evolved Hack

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads.I am hoping to contribute & help other users like its aided me.Great job. Heroes Evolved Hack

 • http://udhec.com.br/index.php/component/k2/itemlist/user/2145469 world war heroes mod hack

  This is the fitting blog for anyone who needs to search out out about this topic.You realize so much its nearly laborious to argue with you (not that I truly would want…HaHa).You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years.Great stuff, just nice! world war heroes mod hack

 • http://rinconchoquero.diariodehuelva.es/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1603131 world war heroes hack tool iphone

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space .Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.Reading this info So i am happy to exhibit that I have a very good uncanny feeling I came upon just what I needed.I most definitely will make sure to do not fail to remember this web site and give it a glance regularly. world war heroes hack tool iphone

 • http://www.ps.ops.go.th/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=914379 world war heroes hack file

  Nice post.I be taught something more challenging on totally different blogs everyday.It would always be stimulating to read content material from different writers and apply slightly one thing from their store.I’d desire to make use of some with the content on my blog whether or not you don’t mind.Natually I’ll offer you a hyperlink in your net blog.Thanks for sharing. world war heroes hack file

 • http://www.condensareimmergas.ro/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2730580 world war heroes hack download

  Pretty component of content.I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts.Anyway I’ll be subscribing for your feeds and even I achievement you get entry to consistently fast. world war heroes hack download

 • http://orientaloceanexpress.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=363337 Jurassic Survival Hack

  Write more, thats all I have to say.Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? Jurassic Survival Hack

 • http://ecmm.ch/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1669352 world war heroes cheats

  Your home is valueble for me.Thanks!… world war heroes cheats

 • http://mod-ir.ir/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=313782 world war heroes hack

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy.The overall look of your site is wonderful, let alone the content! world war heroes hack

 • https://www.npmjs.com/package/slotomania-free-coins Slotomania hack mod apk download

  you are really a good webmaster.The website loading speed is incredible.It seems that you are doing any unique trick.In addition, The contents are masterwork.you have done a great job on this topic! Slotomania hack mod apk download

 • http://www.ps.ops.go.th/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=914253 world war heroes unlimited coins hack

  Really Appreciate this blog post, is there any way I can get an email sent to me every time you write a new update? world war heroes unlimited coins hack

 • https://modapktricks.com/en/game_type/simulation IOS Mod Simulation Game Cheat

  I have been browsing online more than three hours as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.It’s lovely price sufficient for me.Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the net can be a lot more helpful than ever before. IOS Mod Simulation Game Cheat

 • http://stuckandlightenment.com/index.php?qa=17796&qa_1=straightforward-techniques-household-improvement-initiatives The Sims FreePlay Hack 2018

  My brother suggested I may like this blog.He used to be totally right.This put up actually made my day.You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks! The Sims FreePlay Hack 2018

 • Pingback: 2019()

 • Pingback: javsearch.mobi()