Jakie piosenki warto znać jadąc do obcych krajów

IMG_9690

Jestem w bałkańskiej wiosce. Siedzę przy biesiadnym stole lub kameralnie przy ognisku. Rodzi się pomysł, by zaśpiewać. „Umiesz coś naszego Ilona?” – pada pytanie.

I wtedy zaczynam nucić „Ruzica si biła”, pieśń którą uwielbiam. Ludzie do mnie dołączają. Tworzy się klimat jedności. Jestem uznana za „swoją”.

To jedno z moich muzyczno-podróżniczych marzeń. Może trochę naiwne, ale często mam w głowie obraz siebie śpiewającej na Bałkanach z mieszkańcami piosenki Bijeło Dugme: „Ruzica si bila” lub „Evo zaklecu se”. Wędrowałam kiedyś trzy tygodnie po Bałkanach i nie trafiła mi się okazja odśpiewania tego. Może dopiero te pieśni czekają na swój moment.

Zawsze miło, gdy obcokrajowiec zada sobie trochę trudu, by zapamiętać tytuł piosenki w Twoim języku, nie mówiąc już o odśpiewaniu kilku wersów.

Znajomość piosenek z danego kraju może otworzyć wiele drzwi.

Wiele drzwi może też zamknąć, gdy pochwalimy się znajomością piosenki, którą naród powszechnie uznaje za porażkę lub za relikt przeszłości, który lepiej nie pamiętać.

Lubię, gdy obcokrajowiec z uśmiechem śpiewa łamaną polszczyzną „Szła dzieweczka do laseczka…” lub „Być tam zawsze tam, gdzie Ty”, czy „To nie ja byłam Ewą, to nie ja skradłam niebo…” Takiemu to i milej drogę na mapie pokazywać.

Kiedyś w Grecji poznałam Serba…

Dwie godziny przegadaliśmy przy barze o bałkańskim rocku. Zaczęliśmy śpiewać bałkańskie ballady, a ja uczyłam go piosenek po polsku. Opowiedział mi wiele ciekawych rzeczy o swoim kraju, zyskałam jego spore zaufanie i szacunek. Wszystko dzięki muzyce.

[Bałkany. Zespół Bijeło Dugme, piosenki „Ruzica si bila”, „Evo, zaklecu se”, „Napile se ulice”.]

Kiedyś na swojej drodze poznałam też Węgra…

Znam kilka piosenek Omegi, ale potrafiłam wymówić tylko ich tytuły, a raczej próbowałam wymówić, łamiąc język na „Gyöngyhajú lány” (znanej jako „Dziewczyna o perłowych włosach”). Wystarczyło, by rozmowa potoczyła się w miłym kierunku. Dzięki muzyce. Omega to stary zespół, nie znam współczesnych węgierskich piosenek. Chętnie poznam. Znacie jakieś?

[Węgry. Zespół Omega, Piosenki: „Gyöngyhajú lány”, „Egi vandor”.]

Podróżujecie.

Znacie piosenki, zespoły, wykonawców z odwiedzanych krajów?

Jeździcie po wielu krajach, poznajecie atrakcje, zwiedzacie, smakujecie. Nieodłącznym elementem kultury, tradycji tych krajów jest muzyka.

Znacie jakieś piosenki z tych krajów? Nawet nie chodzi o znajomość tekstu, ale o tytuły, zespoły, wykonawców. Nie tylko tradycyjne, ale współczesne, popularne, lubiane.

Stwórzmy razem listę muzyczno-podróżniczą

Pomyślałam, że warto stworzyć listę piosenek, których znajomość przyda nam się w obcych krajach. Nauka piosenek to dobry sposób na poznanie języka, kultury kraju, a i dzięki znajomości utworów możemy zjednać sobie mieszkańców danego kraju.

A ja mam dla Was słuchawki

Zeby Was trochę zmotywować, a także odwdzięczyć się za umieszczane propozycje, mam dla Was bezprzewodowe, piękne, czerwone słuchawki. Mam je od tygodnia, moje pierwsze bezprzewodowe. Nie jestem ekspertem od słuchawek, ale te naprawdę dają radę.

sluchawki_tesco

Słuchawki przekazało dla Was Tesco, które wspiera moje podróżnicze plany.

Takie słuchawki kosztują 500 zł, ale teraz w Tesco możecie je kupić za 150 zł. Tu szczegóły promocji: Zbieraj znaczki i odkrywaj muzykę.

Zrzut ekranu 2014-09-22 o 14.36.00

To teraz KONKURS – działamy!

Jakie piosenki warto znać jadąc do danych krajów?

Co trzeba zrobić: Wystarczy, że w komentarzu pod tą notką podacie: kraj i piosenkę z danego kraju, którą warto poznać. Jeśli macie z tą piosenką związane wspomnienia, obserwacje – piszcie. Mogą to być piosenki współczesne, hip hop, rock, dance, soul, jazz, cokolwiek, mogą być tradycyjne, ludowe.

Nagrody: Wybiorę cztery osoby, których propozycje najbardziej „poczuję”. Te osoby dostaną piękne bezprzewodowe słuchawki, każda o wartości 500 zł.

Do kiedy? Konkurs trwa do czwartku do 23:59.  Regulamin_konkursu

Chciałabym stworzyć z Waszych propozycji listę, która będzie dla nas wszystkich muzyczno-podróżniczą wskazówką.

Mam też nadzieję, że wśród propozycji umieścicie piosenkę z krajów, do których wkrótce jadę z „Travel around the blogs”.

Edit: Bardzo, bardzo trudno było mi wybrać cztery osoby, które otrzymają słuchawki. Spędziłam sporo czasu słuchając Waszych propozycji i za wszystkie mega dziękuję. Zdecydowałam się nagrodzić: Hafiję (za kołysanki), Martine (bo przygotowuję się do indyjskich klimatów i mi to zabrzmiało), Kamila Bąbla (za uroczy opis związany z usłyszaną piosenką), Amused Observer (za piosenkę, która mi zagrała i opis z nią związany).

This post is available in: English