Co się dzieje zanim samolot wystartuje?

IMG_8348wdwedew

Siedzę w samolocie, zaraz wystartuję. Uwielbiam ten moment i już od dłuższego czasu przestałam czuć stres. Ale kiedyś? A jeśli śruba odpadnie, jeśli bagażnik się otworzy?

No i dlatego też postanowiłam skorzystać z dobrych relacji z LOT-em i dowiedzieć się, jak taki samolot przygotowuje się do startu, by każda śruba była na swoim miejscu.

Opowiedziała mi o tym moja znajoma stewardessa z LOT, pani Joasia (bo mówiłam Wam, że ja wśród stewardess to już mam dobre znajome). I to są informacje, których się powszechnie nie komunikuje, więc specjalnie dla Was je pozyskałam.

No to zaczynamy po kolei!

Przegląd techniczny samolotu

Kiedy jesteś w drodze na lotnisko lub w czasie odprawy Twoj samolot jest już przygotowywany do rejsu. W tym czasie sprawdzany jest dokładnie pod wzgledem technicznym przez mechanikow samolotowych.

Zrzut ekranu 2015-06-04 o 09.38.49

Przybycie załogi

Załoga lotnicza melduje sie w pracy na 1 godz. przed rejsem krótkodystansowym i 1.45 min przed rejsami dlugodystansowymi, a następnie pobiera odpowiednie dokumenty niezbedne do wykonania rejsu, między innymi trasę przelotu, pogodę na trasie i w porcie docelowym.

Kapitan briefuje załogę

Następnie odbywa sie briefing załogi, gdzie kapitan przekazuje informacje na temat rejsu.

Szefowa sprawdza załogę

Szefowa pokladu omawia z personelem pokladowym zasady sewisu na pokładzie sprawdza wiedzę zespołu z zakresu awarii, dyscyplinę mundurową, potwierdza ważność uprawnień i wymaganej dokumentacji.

Załoga sprawdza samolot

Załoga udaje sie do samolotu, gdzie jej obowiązkiem sprawdzenie jest sprzętu awaryjnego, bez którego nie może odbyć się żaden lot, załadunku posiłków i ogólnej czystości samolotu.

IMG_8363

Informacje o pasażerach

Członkowie załogi otrzymują także informacje od personelu naziemnego na temat liczby pasażerów w poszczegolnych klasach, pasażerów specjalnej troski tj.infantach (dzieciach w wieku do 2 lat), pasażerach poruszajacych sie na wózkach, czy dzieci podróżujących bez opieki dorosłych.

Pasażerowie zajmują miejsca

Kiedy pasażerowie zajmą swoje miejsca, półki są zamknięte, a bagaż zabiezpieczony, następuje zamknięcie i uzbrojenie drzwi, czyli to co slychać najczesciej: CABIN CREW DOORS IN FLIGHT AND CROSS CHECKED.

Prezentacja o bezpieczeństwie

Prezentacja o bezpieczeństwie

Powitanie i prezentacja o bezpieczeństwie

Kapitan i Szefowa pokladu wyglaszaja zapowiedzi powitalne i następuje zaprezentowanie użycia pasów bezpieczeństwa, informacja o wyjściach awaryjnych, ich lokalizacji, sposobie użycia masek tlenowych.

Po kontroli przygotowania kabiny pasażerskiej, bufetów i zameldowaniu kapitanowi o gotowości do startu załoga zajmuje swoje miejsca na wyznaczonych jumpseatach i w skupieniu przypomina sobie najważniejsze przypisane procedurą obowiązki w sytuacji awaryjnej.

Start

I tak zaczyna się LOT! Pełen relaksik. Przynajmniej tak powinniśmy się czuć:)

20150428_113732

Ja uzależniam się od latania. Z miesiąca na miesiąc na pokładzie samolotu zaczynam coraz bardziej czuć się jak “u siebie”… ech.

This post is available in: English
 • http://www.mlodygentleman.pl/ Jan Machyński

  Takie uzależnienie to fajna sprawa. Świadczy o tym, jak swobodnie i z jaką otwartością zwiedzasz świat. Na dzień dzisiejszy mogę Ci zazdrościć i inspirować na przyszłość ;)

  • http://travelaroundblogs.com ilona

   Dziękuję Jan!:) Otwartość w zwiedzaniu świata jest mega ważna.
   I Tobie życzę podróżniczych przygód:)

 • Brzeska

  No to hi5 z tą miłością. Ja pokochałam tak bardzo, że zawodowo się z lotnictwem niedlugo zwiążę

  • http://travelaroundblogs.com ilona

   O pięknie:) A w jakiej formie zawodowo?

   • Brzeska

    Jako pilot ma się rozumieć

    • http://travelaroundblogs.com ilona

     Wow! Chcę z Tobą polecieć:))))

     • Brzeska

      Zapamiętam :)

 • http://www.prezentujeprezenty.pl/ Asia Prezentuje Prezenty

  Uwielbiam latać i bardzo lubię takie lotnicze smaczki więc dzięki za ten wpis! A sama mam kilka fajnych lotniczych historii do opowiedzenia i tak sobie właśnie pomyślałam, że powinnam je opisać na blogu.

 • McDalena0111

  Uwielbiam latać, podczas każdego startu mam taką samą radochę jak za pierwszym razem :D

 • http://polaczkropki.pl polaczkropki.pl

  Wow, odważny zawod:)