Co się dzieje zanim samolot wystartuje?

IMG_8348wdwedew

Siedzę w samolocie, zaraz wystartuję. Uwielbiam ten moment i już od dłuższego czasu przestałam czuć stres. Ale kiedyś? A jeśli śruba odpadnie, jeśli bagażnik się otworzy?

No i dlatego też postanowiłam skorzystać z dobrych relacji z LOT-em i dowiedzieć się, jak taki samolot przygotowuje się do startu, by każda śruba była na swoim miejscu.

Opowiedziała mi o tym moja znajoma stewardessa z LOT, pani Joasia (bo mówiłam Wam, że ja wśród stewardess to już mam dobre znajome). I to są informacje, których się powszechnie nie komunikuje, więc specjalnie dla Was je pozyskałam.

No to zaczynamy po kolei!

Przegląd techniczny samolotu

Kiedy jesteś w drodze na lotnisko lub w czasie odprawy Twoj samolot jest już przygotowywany do rejsu. W tym czasie sprawdzany jest dokładnie pod wzgledem technicznym przez mechanikow samolotowych.

Zrzut ekranu 2015-06-04 o 09.38.49

Przybycie załogi

Załoga lotnicza melduje sie w pracy na 1 godz. przed rejsem krótkodystansowym i 1.45 min przed rejsami dlugodystansowymi, a następnie pobiera odpowiednie dokumenty niezbedne do wykonania rejsu, między innymi trasę przelotu, pogodę na trasie i w porcie docelowym.

Kapitan briefuje załogę

Następnie odbywa sie briefing załogi, gdzie kapitan przekazuje informacje na temat rejsu.

Szefowa sprawdza załogę

Szefowa pokladu omawia z personelem pokladowym zasady sewisu na pokładzie sprawdza wiedzę zespołu z zakresu awarii, dyscyplinę mundurową, potwierdza ważność uprawnień i wymaganej dokumentacji.

Załoga sprawdza samolot

Załoga udaje sie do samolotu, gdzie jej obowiązkiem sprawdzenie jest sprzętu awaryjnego, bez którego nie może odbyć się żaden lot, załadunku posiłków i ogólnej czystości samolotu.

IMG_8363

Informacje o pasażerach

Członkowie załogi otrzymują także informacje od personelu naziemnego na temat liczby pasażerów w poszczegolnych klasach, pasażerów specjalnej troski tj.infantach (dzieciach w wieku do 2 lat), pasażerach poruszajacych sie na wózkach, czy dzieci podróżujących bez opieki dorosłych.

Pasażerowie zajmują miejsca

Kiedy pasażerowie zajmą swoje miejsca, półki są zamknięte, a bagaż zabiezpieczony, następuje zamknięcie i uzbrojenie drzwi, czyli to co slychać najczesciej: CABIN CREW DOORS IN FLIGHT AND CROSS CHECKED.

Prezentacja o bezpieczeństwie

Prezentacja o bezpieczeństwie

Powitanie i prezentacja o bezpieczeństwie

Kapitan i Szefowa pokladu wyglaszaja zapowiedzi powitalne i następuje zaprezentowanie użycia pasów bezpieczeństwa, informacja o wyjściach awaryjnych, ich lokalizacji, sposobie użycia masek tlenowych.

Po kontroli przygotowania kabiny pasażerskiej, bufetów i zameldowaniu kapitanowi o gotowości do startu załoga zajmuje swoje miejsca na wyznaczonych jumpseatach i w skupieniu przypomina sobie najważniejsze przypisane procedurą obowiązki w sytuacji awaryjnej.

Start

I tak zaczyna się LOT! Pełen relaksik. Przynajmniej tak powinniśmy się czuć:)

20150428_113732

Ja uzależniam się od latania. Z miesiąca na miesiąc na pokładzie samolotu zaczynam coraz bardziej czuć się jak “u siebie”… ech.

This post is available in: English